Gerhard Schröder včera dosiahol, čo chcel. Bundestag mu vyslovil nedôveru. FOTO - REUTERS |
Kancelár Gerhard Schröder včera nezískal dôveru parlamentu. Nemecko tak urobilo dôležitý krok k vypísaniu predčasných volieb. Podľa očakávania zdôvodnil kancelár svoje rozhodnutie uchádzať sa o hlasy občanov o rok skôr, kritikou vládnych reforiem z vlastnej strany a blokovaním zákonov opozíciou. Tá má väčšinu v hornej komore parlamentu, v Bundesrate.
Gerhard Schröder vystúpil krátko po desiatej, podľa viacerých médií bol bledý. "Môj návrh má jediný, celkom jasný cieľ: Chcel by som pánu spolkovému prezidentovi navrhnúť rozpustenie 15. Bundestagu a usporiadanie predčasných volieb," povedal v asi polhodinovom prejave.
Schröder svoj návrh zdôvodnil nespokojnosťou vo vlastných radoch. Povedal, že za takýchto podmienok nemôže rátať s potrebnou "stálou väčšinou" v parlamente. Schröder použil toto spojenie úmyselne. Podľa rozhodnutia Ústavného súdu z roku 1983 je vyslovenie nedôvery kancelárovi s cieľom rozpustiť parlament prípustné len v situácii, keď si vláda "nemôže byť istá stálou parlamentnou väčšinou".
Druhým dôvodom bola blokáda opozície, ktorá má väčšinu v hornej komore parlamentu. To Schröderovi sťažovalo vládnutie. Ústavného experta Hansa-Petra Schneidera tento argument nepresvedčil. "Všetky reformné zákony prešli, takže sa nedá hovoriť o ochromení vlády," povedal podľa ČTK.
Schröder pripomenul sériu "bolestných porážok" v krajinských voľbách, preto je podľa neho "nevyhnutné", aby sa vyjadrili voliči.
Dôležité hlasovanie v parlamente sa skončilo podľa očakávaní - vládni sociálni demokrati (SPD) hlasovali rovnako nejednotne ako hlasovali o reformných zákonoch. Za Schrödera hlasovalo 151 poslancov, hoci pôvodne sa hovorilo len o čísle 35. Proti bolo 296 opozičných poslancov, jednotne proti hlasovala celá opozícia. Hlasovania sa zdržalo 148 poslancov, medzi nimi i sám Schröder, ministri vlády a vysokí predstavitelia strany.
Šéf SPD Franz Müntefering očakával vyššie číslo. Napriek tomu včera vyhlasoval, že strana za svojím kancelárom jednotne stojí, čo podľa pozorovateľov značne oslabilo Schröderov argument o nestálej väčšine v parlamente.
Poslanec koaličných Zelených Werner Schulz na protest proti "absurdnému divadlu" včera nehlasoval vôbec a je pripravený obrátiť sa na Ústavný súd, v prípade, že sa prezident Horst Köhler rozhodne parlament rozpustiť. Predčasné voľby v parlamente včera žiadala nielen vláda, ale aj opozícia. Šéfka kresťanských demokratov (CDU) a Schröderova pravdepodobná nástupkyňa Angela Merkelová kancelárovi dokonca povedala, že má jej "osobný rešpekt" za rozhodnutie, ktoré urobil. Rovnako ako on si myslí, že vláda nie je schopná ďalej vládnuť. (mim)