KOŠICE - V kauzách nebankových subjektov súd po prvý raz udelil trest. Na päť rokov najľahšieho väzenia odsúdil včera Krajský súd konateľku skrachovaného nebankového subjektu Unifa Invest. Uznal ju vinnou z podvodu. Jej spoločnosť vkladateľom ponúkala 60-percentné ročné výnosy.
"Stala som sa obeťou podvodníkov a príliš som dôverovala ľuďom okolo seba," hovorí konateľka.
Súd trval osem rokov a rozsudok ešte nie je právoplatný. Obžalovaná 31-ročná Jana S. (za slobodna Jana D.) si vzala čas na rozmyslenie, prokurátor sa hneď odvolal, že trest je mierny. Prípad teda poputuje na Najvyšší súd.
Trestné stíhanie Jany S. sa začalo hneď ako Unifa Invest skrachovala. Fungovala od septembra 1994 do februára 1995. Za ten čas do nej 429 klientov v Košiciach a Banskej Bystrici vložilo v rôznych menách vyše 34 miliónov korún.
Výnosy mala zaručiť investícia do výstavby nehnuteľností v Nemecku. Vyšetrovanie odhalilo, že nemecká firma je fiktívna a peniaze smerovali do vtedajšej Juhoslávie. Postarali sa o to Chorváti Vesna Pavkovičová a Kresimir Stepanič, ktorí Unifu Invest založili. Peniaze údajne slúžili na nákup zbraní počas občianskej vojny. Obaja cudzinci aj vinou našich úradov stíhaniu unikli.
Jana S. si vo väzbe s prestávkou odsedela takmer 17 mesiacov. "Väzbu by som nepriala ani svojim nepriateľom," povedala. Manželka jedného z poškodených na ňu zas zaútočila, za čo bola odsúdená.
Prvé pojednávanie bolo v marci 1997. Obžalovaná bola potom viackrát práceneschopná, podávala sťažnosti a námietky zaujatosti (jednu vzniesol i poškodený svedok), a spis viackrát putoval na Najvyšší súd. Zdržanie zavinili aj úmrtia členov senátu a iné zmeny v jeho zložení. Dokazovanie sa preto trikrát začínalo odznova. Inokedy boli dni, keď z desiatich predvolaných svedkov prišli iba dvaja-traja.
Jana S. spočiatku vypovedať odmietla a rozhovorila sa takmer až v samom závere procesu. Podrobne opísala, ako firma vznikla, i ako fungovala. Poprela, že by konala s úmyslom podviesť klientov.
"Dokazovanie neprinieslo žiaden priamy dôkaz o podvodnom úmysle v konaní Jany S. a počet nepriamych dôkazov je nedostatočný na jednoznačné posúdenie viny," povedal jej advokát. Vo výpovediach svedkov vraj boli rozpory, mnohí svedčili účelovo a niektorí si ju plietli s inou zamestnankyňou firmy.
Časť peňazí sa podarilo zachrániť a poškodeným sa vrátili viac ako 3 milióny korún. Nárok si uplatnilo iba 241 z nich.