Toto nie sú turisti, toto sú obyvatelia, ktorí bývajú v blízkosti priehrady. FOTO - REUTERS |
Bol to v Číne včera veľký deň. Komunistická strana oslavovala 84 narodeniny a zdá sa, že je stále v dobrej forme. "Priťahuje mladých a vzdelaných ľudí," konštatovala oficiálna tlačová agentúra. Ekonomika rastie a strana drží moc pevne v rukách. Ďalej si mohli v Pekingu pripomenúť ôsme výročie prechodu Hongkongu pod čínsku správu.
Nie je takisto určite náhoda, že práve včera pre verejnosť sprístupnili najväčšie dielo, aké v tejto krajine vzniklo. Vodná elektráreň Tri rokliny na rieke Jang- c'-ťiang sa tak stala aj turistickou atrakciou. Vstupné na gigantickú priehradu je 68 juanov, čo je asi osem dolárov. Denne si ju ale bude môcť prezrieť asi len tisíc turistov, čo je v miliardovej krajine veľmi málo.
Koho ale určite nie je dnes v Číne málo, je komunistov. "Politická strana, ktorá má najviac členov na svete, čínska Komunistická strana, víta 84. výročie vzniku," informovala včera oficiálna agentúra Xinhua. K strane, ktorá v roku 1949 získala monopol nad celou Čínou, sa v uplynulom roku pridalo 2,4 milióna nových členov. Ich celkový počet je teraz 69,6 milióna.
"Vstup do strany sa stal medzi univerzitnými študentmi úplne bežnou záležitosťou a vzdelávacie inštitúcie sa stávajú novou "červenou kolískou" pre Komunistickú stranu," povedal pre Reuters profesor Sang Ju-čeng z rešpektovanej univerzity Fudan. Členstvo v strane už dnes nie je otázkou osobného presvedčenia a skutočne presvedčených komunistov je stále menej. Členstvo sa stalo nevyhnutnosťou, aby ste mohli spraviť kariéru. Platí to v štátnej správe a výrazne pomáha pri podnikaní.
Tri rokliny sú pevne späté aj s komunistickou stranou. Stavať sa začalo v roku 1994 a projekt si vyžiadal presídlenie dvoch miliónov ľudí z tisícok dedín a miest, ktoré sú už dnes pod vodou. O stavbe kontroverzného projektu sa hovorilo už od začiatku prvej polovice minulého storočia. Protestovali najmä ekológovia, niektorí hydrológovia i bojovníci za ľudské práva. Navrch mali však argumenty, ktoré vyzdvihovali priehradu ako prevenciu pred záplavovými vlnami, ktoré sa každoročne opakujú na Jang-c'-ťiangu a takisto obrovský prínos pre energetiku. Po úplnom dokončení všetkých generátorov by mala pokryť až desatinu celkovej spotreby energie. V tejto chvíli Čína využíva najviac tepelné elektrárne, ktoré veľmi znečisťujú ovzdušie. (mch)