BRATISLAVA - Starostlivosť o zdravotne postihnutých ľudí zrejme prejde z rezortu sociálnych vecí na rezort zdravotníctva. Príspevky budú dostávať od zdravotných poisťovní a sami rozhodnú, koho služby si zaplatia. Zámer včera odobrila vláda, prípadný zákon by platil od budúceho roka.
Ministerstvo práce "zásadne nesúhlasí, že nový systém zvýši funkčnosť, transparentnosť a efektívnosť". Podľa neho sa len v poisťovniach vytvorí "nová štátna správa", ktorá bude rozhodovať o príspevkoch. Novému systému nedôverujú ani všetci zdravotne postihnutí.
Dnes o príspevkoch rozhodujú úrady práce, o starých ľudí a zdravotne postihnutých sa starali najmä rodiny, alebo končili v ústavoch. Príspevok na osobného asistenta, ktorý im má pomôcť napríklad s cestou do školy, nedostal ten, koho postihnutie bolo podľa úradníkov natoľko závažné, že sa už integrovať do spoločnosti nemôže. Takých ľudí mohli opatrovať príbuzní za príspevok na opatrovanie.
Ak nemali ochotného príbuzného, príspevok nezískali. "Práve tieto situácie má návrh riešiť, príspevok by išiel klientovi, ktorý by rozhodol, kto ho bude opatrovať," povedala riaditeľka nadácie Socia Helena Woleková.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že dnešné služby pre zdravotne postihnutých a pre starých ľudí sú nekvalitné a "chýba variabilná ponuka". Socia hovorí, že chýbajú najmä denné zariadenia, ošetrovatelia, ktorí by navštevovali postihnutých doma, a komunitné zariadenia, ako jedálne či práčovne. Ústavy sú najmä celoročné, iba 14,5 percenta miest v nich je na denné či týždenné pobyty.
Zámer je podľa Wolekovej dobrý, problém môže byť s peniazmi. "Starnutie populácie si bude vyžadovať väčší objem služieb, treba premyslieť, ako do systému dostať peniaze. Ministerstvo financií však odmietlo peniaze zvyšovať," hovorí. Verí, že táto otázka sa ešte otvorí pri príprave zákona.
Branislav Mamojka z Národnej rady pre občanov zdravotne ťažko postihnutých sa najväčšmi obáva, že príspevky majú vyplácať zdravotné poisťovne, ktoré sú dnes súkromnými spoločnosťami. "Sociálna starostlivosť má byť v rukách štátu," hovorí.
Woleková povedala, že na príspevky má vzniknúť špeciálny fond, do ktorého by prispieval štát a mohla by ho spravovať len štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Podľa rezortu práce však ide o spájanie poistného a daňového prerozdeľovacieho systému, čo "systém zneprehľadňuje". (haj)