Jedným zo zákonov, ktorého návrh vláda včera schválila, je zákon o brannej povinnosti. Ministerstvo obrany navrhuje, aby v čase vojny a vojnového stavu občan bol povinný podrobiť sa odvodu a vykonať mimoriadnu službu. Zápis brancov navrhuje nahradiť "národnou registráciou".
"I keď chlapci nebudú chodiť na základnú vojenskú službu, budeme vykonávať ich registráciu, pretože branná povinnosť bude stále platiť. Prezident týchto brancov, ktorí budú evidovaní do 45. roku života, môže povolať," povedal minister obrany Juraj Liška.
Navrhnutým zákonom o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu sa má zas zrušiť zákon o civilnej službe, teda aj služba sama. Aj on má byť účinný od 1. januára 2007. Ak k tomu dôjde, dovtedajší "civilkári" budú 2. januára prepustení.
Alternatívna služba civilku nemá nahradiť, pretože občania by na ňu boli povolávaní len, ako názov návrhu zákona napovedá, v čase vojny a vojnového stavu. (joč, sita)
Ako je to v iných krajinách
Španielsko - Profesionálnu armádu utvorilo k 1. januáru 2002, teda o rok skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.
Francúzsko - Podľa zákona z roku 1997 poslední odvedenci mali nastúpiť 1. februára 2002. Posledných "záklaďákov" však pustili do civilu už v novembri 2001.
Belgicko - Povinnú vojenskú službu definitívne zrušilo od 1. marca 1995. Fakticky to bolo už v roku 1994, no tí, ktorých predtým odviedli a mali odklad, ešte službu museli vykonať.
Holandsko - Povinná vojenská služba nie je od 30. augusta 1996. Pôvodne to malo byť 1. januára 1997, ale reštrukturalizácia pozemnej armády a nábor profesionálov boli rýchlejšie, ako sa čakalo.
Česko - Povinná vojenská služba zanikla 22. decembra minulého roka.
Maďarsko - Posledných 1831 absolventov povinnej vojenskej služby odišlo do civilu 3. novembra minulého roka.
Slovinsko - Ukončenie povinnej vojenskej služby oznámilo v septembri 2003 a na jeseň už nikoho nepovolalo. Sprofesionalizovať armádu tak stihlo o deväť mesiacov skôr, ako plánovalo.
Rumunsko - Podľa ministerstva obrany by povinná vojenčina mala byť zrušená do roku 2007. (čtk, tasr, joč)
Čo včera parlament schválil
Novelu vysokoškolského zákona
Od budúceho akademického roka budú mať vysokoškoláci šancu získať motivačné štipendium za vynikajúce plnenie povinností. Kritériá na udeľovanie takýchto štipendií si stanovia vysoké školy. Peniaze na ne budú účelovo viazané zo štátneho rozpočtu.
Novelu zákona o ochrane pred odpočúvaním
Polícia zabezpečí použitie informačno-technických prostriedkov po písomnej žiadosti Vojenského spravodajstva a po predložení písomného súhlasu sudcu.
Novelu Obchodného zákonníka
Upravuje, kto môže konať za podnik zahraničnej osoby a jeho organizačnú zložku. Zároveň upravuje aj zánik oprávnenia zahraničnej osoby a jej organizačnej zložky podnikať na Slovensku.
Novelu zákona o cestovných náhradách
Podľa nej sa cestovné náhrady budú vyplácať zamestnancovi aj pri dočasnom pridelení agentúrou dočasného zamestnávania na výkon práce v cudzine, ako aj pri zahraničnej pracovnej ceste.
Čo parlament neschválil
Zákon o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov
Zákon predložili poslanci za KSS Vladimír Ďaďo a Jozef Hrdlička spolu s poslancom za HZDS Milanom Cagalom. Na odškodnenie podľa nich mal dať štát 3,6 miliardy.