Dvestopäťdesiatročný dub v Trnave sa dostal medzi pamätihodnosti mesta. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
Majitelia sú povinní ochraňovať tieto nehnuteľnosti s pamiatkovou hodnotou. Radnica plánuje zistiť a vyhľadať vlastníkov a ponúknuť im odbornú pomoc pri rekonštrukcii.
V zozname je najviac meštianskych, remeselníckych či želiarskych domov, dopĺňajú ho vily, mosty, cintoríny, priemyselné či administratívne objekty. Niektoré majú takú hodnotu, že môžu byť vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.
Ďalšie sa zasa vzťahujú k historickým udalostiam. Schádzali sa v nich napríklad národní buditelia, či v nich sídlili redakcie časopisov Vojtech, Cyril a Metod.
"Objavili sme kríž z rok 1759, no nič viac o ňom nevieme. Mnohé kríže, Božie muky či sochy mimo Trnavy sa pomaly sa rozpadávajú. Evidencia je prvým krokom k ich ochrane," povedal Pavel Ďurko z Mestského úradu v Trnave. Správy pamätihodností, ktoré nemajú majiteľa sa radnica ujme sama.
K pamätihodnostiam patrí i 250-ročný košatý dub, solitér, kombinované dielo prírody a človeka. Je to najstarší strom v meste. Zaradili doň aj ruiny stredovekého vodného mlyna v rekreačnom stredisku Kamenný mlyn. Je ukrytý za novou zástavbou a len málo Trnavčanov o ňom vie.
Mesto tento zoznam predloží pamiatkovému úradu, nehnuteľnú časť stavebnému úradu. Bude ho ďalej dopĺňať a hľadať históriu jednotlivých objektov. Uverejní ho na internete, časom možno v publikácii. (bej)