FOTO
BRATISLAVA - Slovenské firmy, ktoré sa označujú za menšinových akcionárov slovenského prepravcu ropy Transpetrol, uvažujú o predaji 34 percent akcií spoločnosti, na ktoré si robia nárok. Slovenské ministerstvo hospodárstva ich snahu spochybňuje a tvrdí, že akcie patria štátu. Vývoj sa pohol aj v otázke 49-percentného balíka akcií, ktoré sprivatizoval ruský Jukos. Moskva požiadala Holandsko o zablokovanie aktív Jukosu, teda aj akcií Transpetrolu.
Predaj insiderovi
Na aktivitu slovenských firiem okolo podnikateľa Ignáca Ilčišina upozornila televízia TA3. Citovala vyjadrenia ich právneho zástupcu, podľa ktorých majú tieto firmy na predaj akcií ako ich "výhradní vlastníci právo". Neupresnil, či o predaji uvažujú ešte pred alebo až po súdnom verdikte, ktorý má určiť vlastníka akcií. Ich cieľom je "akcie podporne a zmysluplne ponúknuť insiderovi z brandže, ktorý bude prínosom pre Transpetrol", povedal ich právnik a dodal, že kupec by mohol pochádzať z Ruska alebo USA.
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že partner firiem okolo Ilčišina by sa vystavil riziku, že spraví fiktívny obchod. "Obchod by nemal právny základ. My vlastníme 51 percent akcií. Je to vlastne jediná hromadná listinná akcia a tú máme my," povedal hovorca ministerstva Maroš Havran. Kto vlastní 34 percent akcií Transpetrolu, momentálne rieši okolo 20 súdnych sporov. Firmy blízke Ilčišinovi sa dostali k akciám Transpetrolu po tom, ako exekútorka koncom 90. rokov prikázala štátu uhradiť škodu, ktorú firme spôsobili daňové úrady. Vtedajšia ministerka Brigita Schmögnerová sa síce prevod Transpetrolu pokúsila zvrátiť, no spor sa medzičasom dostal pred súdy.
Moskovská žiadosť
Neprehľadná situácia je aj pri akciách vo vlastníctve Jukosu. Ruské ministerstvo spravodlivosti včera podľa agentúry Interfax požiadalo Litvu a Holandsko o zablokovanie prípadného predaja aktív spoločnosti Jukos. V Litve Jukos vlastní jedinú rafinériu na území troch pobaltských štátov a holandská dcéra Jukosu spravuje 49 percent akcií slovenského Transpetrolu. Žiadosť Moskvy súvisí s nárokmi ruských daňových úradov voči Jukosu.
Slovensko už deklarovalo záujem získať späť akcie od Jukosu, prípadne ich predať niekomu inému. Nič však nenasvedčuje, že táto snaha by mohla v dohľadnom čase dosiahnuť úspech. "Neexistuje páka, ako Jukos prinútiť k predaju jeho podielu. Doposiaľ s ním neboli nijaké kontakty, ak nerátame mailovú a telefonickú komunikáciu," povedal Havran. Bratislava už kontaktovala aj ruské úrady. "Primárne však chceme hovoriť s vlastníkom," povedal Havran
Ruský prezident vo februári hovoril, že o Transpetrol má záujem iná ruská firma Tatnefť. Ministerstvo však odvtedy žiadnu aktivitu tejto firmy smerom k Transpetrolu nezaznamenalo.
Transpetrol vlastní ropovody na území Slovenska. Vlani zarobil prepravou ropy a ďalšími aktivitami takmer pol miliardy korún po zdanení. Menšinový podiel vláda predala Jukosu v roku 2001 za 74 miliónov dolárov, čo v tom čase zodpovedalo 3,6 miliardy korún. Jukos v tendri porazil slovenskú rafinériu Slovnaft.