BRUSEL - Pomoc z Bruselu na úhradu škôd v Tatrách je na ceste, ale brzdí ju zložité rozhodovanie medzi európskymi inštitúciami. V utorok schválili pre Tatry europoslanci v rozpočtovom výbore pridelenie 5,67 milióna eur (250 miliónov korún) z európskeho fondu solidarity. Peniaze musí schváliť ešte celý europarlament, ale už dnes je isté, že peniaze dostaneme.
Niektoré slovenské aj zahraničné mimovládne organizácie posielali do Bruselu list, aby poslal na Tatry peniaze, len ak bude jasné, na čo ich Tatranci použijú. Mimovládky sa obávali, že peniaze môžu byť použité na obnovu lesov, a nie na obnovu dopravnej infraštruktúry a pomoci osadám. Listom ochranárov sa však v Bruseli ani nezaoberali.
Podľa Ľubomíra Mičeka zo slovenskej misie v Bruseli ide "o trošičku zbytočný rozruch spôsobený neznalosťou veci". Fond solidarity je podľa neho "určený iba na záchranné práce či vyčistenie územia".
Europoslankyňa Irena Belohorská hovorí, že nemala v úmysle presadiť, aby sa o obavách mimovládok debatovalo. "Nemám rada, keď sa tieto organizácie takto zviditeľňujú. Skôr je hanba, že sami sebe škodíme."
Vládny splnomocnenec pre Tatry Ivan Štefanec povedal, že mimovládky Bruselu nepodložili svoje argumenty dôkazom, preto ich nikto nebral vážne. "Pri rokovaní to nezaznelo ani jedinýkrát," povedal. Podľa neho sú peniaze určené na preplatenie faktúr za práce vykonané v prvej fáze odstraňovania následkov škôd.
Mimovládky okrem listu Bruselu urobili nedávno aj protest v Tatranskej Lomnici. Ochranár a spoluautor listu Ján Dobšovič hovorí, že viac argumentov do listu nedali pre nedostatok času. Nemá žiadne pripomienky, ak sa peniaze z Bruselu použijú tak, ako hovorí Ľubomír Miček.
Na čo bol potom dobrý protest aj list do Bruselu? "My sme potrebovali záruky a potrebovali sme Brusel upozorniť," hovorí Dobšovič. Keďže sa Brusel listom nezaoberal, mimovládky neupozornili na nič. Dobšovič však hovorí, že mimovládky sa museli pokúsiť, lebo "my sme nikdy neboli proti peniazom, my sme požadovali, aby boli použité výlučne na priority národného parku".
Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK tvrdí, že ochranári sa obávajú, aby sa pod zámienkou pomoci Tatrám nepreplatili aj aktivity, ktoré nemajú nič spoločné s ochranou prírody. "Potrebujeme vedieť, či plánujú vyčleniť nejaké peniaze aj na obnovu lesa, alebo ťažbu dreva. Až transparentný plán, ktorý dokáže, že to tak nie je, urobí koniec dohadom a rečiam," povedal Lukáč.
Podľa Ivana Štefanca dnes odporučí osobitný výbor vládnemu kabinetu konkrétne detaily na využitie pomoci. (lku, rf)