Najlepšia slovenská basketbalistka Ružomberka, opora našej reprezentácie Daniela Číkošová (na snímke) prestúpila po skončení tejto sezóny do poľskej Gdyne. Spolu s ňou odišla i nádejná pivotka Barbora Gatialová. FOTO - TASR |
Ak by Uruguaj žiadal priame zaradenie do futbalového Pohára federácií s argumentom, že bol majstrom sveta v rokoch 1930 a 1950, iste by si každý myslel - v tejto juhoamerickej krajine sa pomiatli.
Prezident basketbalistiek MBK Ružomberok Jozef Kalman, pravda s dávkou zveličenia, žiada čosi podobné. Vyčíta európskej federácii, že pri udeľovaní voľnej karty do Európskej ligy uprednostnila Wislu Krakov a USK Praha, hoci Ružomberok pred rokmi - 1999, 2000 - prestížnu súťaž vyhral, Poľky a Češky ani raz. Sťažuje sa, že Slovenská basketbalová asociácia (SBA) za jeho tím dostatočne nelobovala.
Európsku ligu malo pôvodne hrať šestnásť tímov, ale radiaci orgán súťaže (FIBA Europe) na poslednú chvíľu pridelila namiesto jednej až tri voľné karty - Jekaterinburgu, Wisle Krakov a USK Praha. Euroligu vyžrebujú v nedeľu v Mníchove, Slovensko bude zastupovať majster Delta Košice.
Pre agentúru TASR prezident Ružomberka povedal:
"Som rozčarovaný. Druhý rok za sebou sme nezískali voľnú kartu. Ružomberok by si ju určite zaslúžil aj vzhľadom na postavenie, aké si vydobyl v európskom basketbale. Vedenie FIBA sa rozhodlo uprednostniť kluby z Čiech a Poľska. Podľa mňa tam boli tlaky. Predstavitelia SBA nevyvinuli dostatočné úsilie, jednoducho zaujali k účasti Ružomberka v eurolige neúčinný postoj. Už vlani sme ich pritom nabádali, že by mali vystupovať oveľa aktívnejšie smerom k FIBA a robiť viac pre kluby takého rangu, akým je Ružomberok," povedal Kalman.
Ružomberský šéf nostalgicky spomína na slávne časy. Argument, čo urobil súčasný klub aspoň pre skromnú, ale dôstojnú reprezentáciu Slovenska v prestížnej súťaži, vo výpovedi chýba.
Ružomberok získal naposledy slovenský titul v roku 2003, keď ešte tri štvrtiny sezóny hral pod vedením trénerky Natálie Hejkovej a manažovaním Jozefa Smoleka. V Európskej lige dvakrát vyhral (1999, 2000), dva razy získal bronz (1996, 1997), v roku 2002 skončil vo Final Four štvrtý.
Transformovaný Ružomberok (od marca 2003) skončil v posledných dvoch ročníkoch ligy za Deltou.
V sezóne 2003/2004 hral ešte euroligu. Vyhral jediné stretnutie zo štrnástich, doma s USK Praha 73:60, v odvete prehral 46:70. Vlani v Pohári FIBA českému vicemajstrovi dvakrát podľahol - 71:83 a 59:71. Toľko aktuálne porovnanie s pražským tímom, ktorý je z trojice družstiev s voľnou kartou iste najslabší.
Kalmanovu nekritickosť k basketbalovej prítomnosti možno dokumentovať trebárs porovnaním s niekedy slávnym Comom, ktoré tiež dvakrát vyhralo euroligu a dva razy bolo vo finále. Taliansky klub sa neoháňa minulosťou, buduje nový tím. Má stále rovnakého hlavného sponzora ako vo víťazných rokoch - Pool Comense. A nelobuje za protekčné prijatie do elitnej súťaže.
V kruhoch našej asociácie bola vôľa potlačiť. Dokonca pôvodná iniciatíva vyšla z SBA, žiadala však od Ružomberka náčrt zloženia kádra a jeho zabezpečenie. Keďže sa nedočkala, nemohla kortešovať za mačku vo vreci.
PETER FUKATSCH