Preukaz či súkromie, pýtajú sa Briti

Dobrý deň, mohli by ste sa legitimovať? Takáto výzva od policajta znie u nás normálne. Podpísal sa pod to administratívno-policajný duch Rakúska-Uhorska a nesloboda komunistického režimu.

Podobu identifikačných preukazov zverejnil minulý rok v novembri dnes už bývalý minister vnútra David Blunkett (vľavo). FOTO - REUTERS

Dobrý deň, mohli by ste sa legitimovať? Takáto výzva od policajta znie u nás normálne. Podpísal sa pod to administratívno-policajný duch Rakúska-Uhorska a nesloboda komunistického režimu. Ak by sa takto spýtal britský policajt, bol by to škandál. Občianske slobody tam majú vážnosť a tradíciu, takže polícia nemôže ľudí obťažovať, ak na to nemá vážny dôvod. Navyše, Briti zatiaľ nemajú žiadne občianske preukazy alebo ID, teda identifikačné preukazy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

To by sa podľa labouristickej vlády Tonyho Blaira malo zmeniť. Parlament v utorok posunul do ďalšieho čítania zákon o identifikačných preukazoch s biometrickými prvkami, čo predpokladá vznik národného registra. "Budeme pod dozorom od kolísky až po hrob," protestoval konzervatívec David Davis považovaný za možného nového lídra strany.

O zákone sa živo diskutuje už niekoľko rokov a vláda preň nemá úplnú podporu ani medzi vlastnými poslancami. Odporcovia považujú zavádzanie preukazov za obmedzovanie osobných slobôd a súkromia a obávajú sa, či bude národný register s informáciami o britských občanoch dostatočne zabezpečený pred zneužitím. Pripomínajú, že zavedenie preukazov bude nákladné.

London School of Economics pred niekoľkými dňami odhadla, že cena jedného bude až 300 libier. Minister vnútra Charles Clarke si dobre uvedomuje, ako by voličov rozčúlil taký drahý dokument, a pred poslancami tvrdil, že by náklady nemali presiahnuť 100 libier. Ubezpečoval, že register, v ktorom bude o každom občanovi 51 osobných údajov, bude nedobytný a súkromné spoločnosti ho nebudú mať ako zneužiť. Takto sofistikované preukazy zatiaľ nikde na svete nezaviedli a vláda ich považuje aj za nástroj v boji proti teroristom, ktorým sa na ostrovoch teraz ľahko mení identita.

SkryťVypnúť reklamu

Briti mali naposledy preukazy počas druhej svetovej vojny. Hneď po skončení konfliktu ich však vláda Winstona Churchilla zrušila.

Ich zavedenie by nemalo znamenať, že si ich Briti budú povinne vyhotovovať. Podľa bývalého ministra vnútra Davida Blunketta by to mohol parlament posúdiť v rokoch 2011 či 2012, ale vyžadovať sa to nebude skôr, ako ich bude mať 80 percent ľudí. Ak aj bude vlastníctvo preukazov povinné, stále to nebude znamenať, že preukaz musíte nosiť so sebou.

Blair si tiež v utorok v parlamente prvýkrát od volieb vyskúšal, aká silná je skupina rebelov v labouristických laviciach. V Dolnej snemovni má väčšinu 67 poslancov, pri tomto hlasovaní sa však scvrkla len na 31, keď sa časť odporcov zdržala hlasovania, alebo hlasovali proti spolu s opozičnými konzervatívcami a liberálnymi demokratmi.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bude na preukaze a v registri

* Fotografia, meno držiteľa, priezvisko, adresa, pohlavie a dátum narodenia.

* V mikročipe budú základné biometrické informácie - odtlačky prstov, dúhovka a záber tváre, teda každého jedinečné údaje.

* Biometrické údaje bude veľmi ťažké sfalšovať, ale kritici tvrdia, že aj to sa dá, a zostáva tu problematická skupina ľudí s telesným postihom.

* Národný register bude zhromažďovať údaje, na preukaze ich bude 51.

(r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu