Zachráňte spisovateľa Wellsa!

Vojna svetov (War of the Worlds) o USA 2005 o 116 minút o Námet: Herbert G. Wells o Scenár: Josh Friedman, David Koepp o Réžia: Steven Spielberg o Hudba: John Williams o Kamera: Janusz Kaminski o Hrajú: Tom Cruise, Justin Chatwin, Dakota Fanning, Tim Rob

Napätie a strach z neznámeho sa stupňuje, vo víre katastrofických udalostí dominuje Tom Cruise (v strede). FOTO - BONTON FILM

Vojna svetov (War of the Worlds) o USA 2005 o 116 minút o Námet: Herbert G. Wells o Scenár: Josh Friedman, David Koepp o Réžia: Steven Spielberg o Hudba: John Williams o Kamera: Janusz Kaminski o Hrajú: Tom Cruise, Justin Chatwin, Dakota Fanning, Tim Robbins, Miranda Otto, David Alan Basche o Premiéra v SR: včera

Keď slávny anglický spisovateľ Herbert George Wells roku 1898 písal svoj najúspešnejší román Vojna svetov, svet ho už poznal ako autora filozoficky ladenej vedeckej fantastiky - i vďaka úspechu predchádzajúceho diela Stroj času.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Wellsovi nikdy nešlo v prvom rade o dobrodružný príbeh ani o vzdelávanie, poúčanie, osvetu. Nedumal nad technickými či vedeckými detailami. Premýšľal o tom, čo by bolo, keby. Zvažoval, kam smeruje náš svet, skúmal možnosti jeho vývoja a predovšetkým: prostredníctvom vedy a techniky podroboval ťažkým testom našu morálku.

To neznamená, že by bol moralizátorom. Neradil, neodsudzoval, "iba" opisoval, čo všetko s nami môžu spraviť naše vynálezy či invázie votrelcov. Vyzdvihol čitateľa na svoju úroveň, správal sa k nemu ako k seberovnému, nevnucoval mu hodnotenia a súdy.

V americkej popkultúre našli pokračovateľov prevažne len Wellsove napínavé historky, úžasné zbrane, odporné príšery. Science fiction sa v nej vyvinula do podoby nenáročnej masovej zábavy. A len postupne, v dielach špičkových autorov, sa vedecká fantastika vracia tam, kde sa kedysi začala: k filozofii, k zvažovaniu nášho sveta. Aj to iba veľmi nesmelo.

SkryťVypnúť reklamu

Ani majster s autoritou Stevena Spielberga si netrúfa nakrútiť film o myšlienkach, ale do popredia stavia obrázky a príbeh. Literárna predloha priam volá po oživení éry úžasných parných strojov zo sklonku 19. storočia. Času, keď sa veda a technika vážne pustili za pasy s poverami, tmárstvom i náboženstvom. Wellsov originál je do značnej miery i o tomto: čo robí Boh, ak dopustí inváziu krvilačných Marťanov? Je Boh len náš, pozemský, alebo je celovesmírny? A čo potom Spasiteľ? Zomrel na každom z možných obývaných svetov?

Otázky, známe od stredoveku, v čase nástupu elektriny, v dobe, keď vrcholila neochvejná viera vo všemocnosť rozumu a vedy, zneli oveľa provokatívnejšie ako dnes. A predsa sa Spielberg rozhodol preniesť Wellsov príbeh do súčasnosti, do 21. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho Vojna svetov patrí skôr k pochmúrnym "vážnym" drámam typu Zachráňte vojaka Ryana, Amistad, či Schindlerov zoznam, ako k zábave na spôsob E.T. alebo Jurského parku. V mnohom evokuje jeho najlepší fantastický film Blízke stretnutia tretieho druhu. Zároveň však prekvapuje tým, aký verný zostáva predlohe.

Presvedčivo, bez trápnej popisnosti pred nami ožívajú postavy, stroje, fauna i flóra z Wellsovho románu. Iste, ani Spielberg sa nedokáže vyhnúť kŕčovitému patriotizmu, ale dostatočne ho maskuje narušeným vzťahom otca a syna. Mimochodom, komplexy z detstva v rozvedenej rodine si režisér ventiluje takmer vo všetkých svojich filmoch.

K ďalším príjemným prekvapeniam patrí herecký výkon Toma Cruisa. Poteší aj Tim Robbins a určite sa ešte viac rozrastie okruh ctiteľov malej Dakoty Fanningovej. Kameraman Janusz Kaminski viackrát pripomína Schindlerov zoznam a skladateľ John Williams sa tentoraz drží skromne v úzadí. Obaja spolu so Spielbergom tvoria tím, ktorý sa stal inštitúciou svojho druhu. Inštitúciou, ktorá neskamenela a dodnes dokáže robiť úchvatné kino v pravom zmysle tohto slova.

SkryťVypnúť reklamu

Od čias pána Wellsa sa téma krvilačných Marťanov sprofanovala tak, že nudia už aj jej paródie. Spielberg síce nie je Orson Welles, ale jeho filmové Vojny svetov dokážu bez podkladania sa zaujať a pobaviť i divákov, ktorí slovo filozofia považujú za vulgárnu nadávku. Vďaka tomu oživuje aspoň časť Wellsových myšlienok i v našom barbarskom materialistickom 21. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 313
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu