Petria Thomasová si pláva po titul majsterky sveta na 200 m motýlik v japonskej Fukuoke v roku 2001. FOTO - TASR/EPA
Nechýbalo veľa a slovenská plavkyňa Martina Moravcová mohla mať na obľúbenom motýliku o súperku menej. Austrália sa až v týchto dňoch dozvedá, aké silné depresie trápili jej trojnásobnú olympijskú víťazku z Atén Petriu Thomasovú. Doviedli ju k zúfalému kroku. V roku 1994 si siahla na život a takmer sa predávkovala paracetamolom. Našťastie, lekári jej včas stihli vypumpovať žalúdok. A Petria si o dva roky neskôr vybojovala na olympiáde v Atlante striebro na 200 m motýlik.
Bolestivý prechod: z vidieka do veľkomesta
Pre rodáčku z malého mestečka Mullumbimby na severe Nového Južného Walesu bol prechod do Austrálskeho športového inštitútu v Canberre spolu s rodinným odlúčením obrovským životným skokom. "Mala som devätnásť a na nový svet som si len veľmi ťažko zvykala. Jediné, čo som mala, bolo plávanie. Keď som neplávala, nevedela som, čo so sebou. Hovorila som si, čo dopekla sa tu ešte dá robiť," úprimne sa vyspovedala Petria Thomasová vo svojej autobiografickej knihe Swimming against the tide (Plávanie proti prúdu). Tá sa zajtra dostane na austrálsky trh. Petria ju v rovnaký deň oficiálne predstaví na večierku v prístave Darling Harbour. Spolu s Andym Sheaom, bývalým policajtom z londýnskeho East Endu, z ktorého sa neskôr stal úspešný spisovateľ. Práve on pomáhal Petrii dávať dokopy roztrúsené myšlienky.
Pomáhal jej policajt
Spoveď úspešnej austrálskej plavkyne je nečakane úprimná. Thomasová o sebe toľko toho ešte nikdy neprezradila ako tentoraz. "Som veľmi citlivá osoba a o tých dvoch ťažkých rokoch som nechcela, ani nemohla rozprávať. Je to príliš intímna záležitosť a aj po desiatich rokoch sa mi o tom ťažko písalo. Dodnes si viem vybaviť, ako zle som to znášala. Všetko ma vedelo rozhádzať, nevidela som žiadny zmysel v živote. Nie všetky dni boli príšerné, ale keď už nastali, úplne ma zlomili. A k tomu všetkému ma trápili zranenia a silnel tlak na čoraz lepšie výsledky," zaspomínala si Petria pre austrálske ABC radio, kde bola svoju knihu v predstihu prezentovať. "Nemyslím si však, že som bola jediná, ktorá musela čeliť depresiám. Mladí ľudia sú podobným tlakom vystavení čoraz častejšie. O to väčšmi som rada, že som sa s tým dokázala vyrovnať," hovorí.
Peking nezavrhuje
Dnes je šťastne vydatá a užíva si voľné dni, keďže po aténskej olympiáde dala plávaniu zbohom. Myšlienok, že sa pod olympijskými kruhmi predstaví aj po štvrtý raz v Pekingu 2008, sa ešte nevzdala. "Olympiáda je úžasná vec a ja som už po zopár mesiacoch oddychu zistila, že plávanie nikdy neprestanem mať rada. Samo súťaženie milujem, žiaľ, v tomto športe je to len vrchol pyramídy. Tie dlhé mesiace tréningov a driny v bazéne tvoria 95-percent všetkého. To nikto nevidí a do toho sa mi zatiaľ nechce. Ak to nemám robiť poriadne, tak radšej vôbec." Šéf austrálskych plavcov Alan Thompson okamžite po týchto slovách vyhlásil, že ak si to Petria rozmyslí, rád ju v tíme opäť uvidí.
Hewitt plavcov neporazil
O komerčný úspech knihy sa čoskoro 30-ročná Thomasová vôbec nemusí starať. Nedávny prieskum marketingového poradcu The Sweeney Sport Report opätovne potvrdil, že plávanie je v Austrálii stále najpopulárnejším športom. Až 59-percent opýtaných potvrdilo, že sa oň živo zaujímajú a 42-percent ho pravidelne praktizuje. Nečudo, že Ian Thorpe sa podľa výskumu stal piaty rok po sebe najobľúbenejším športovcom v krajine pred konkurentom z bazéna Grantom Hackettom. Až tretí skončil tenista Lleyton Hewitt. RASTISLAV HRÍBIK
Vizitka Petrie Thomasovej
Narodená: 25. augusta 1975 v Mullumbimby
Výška: 173 cm
Hmotnosť: 65 kg
Klub: Ballina Indoor (Nový Južný Wales)
Stav: vydatá
Úspechy: trojnásobná majsterka sveta z Fukuoky 2001 (100, 200 m motýlik, 4 x 100 m pol. preteky), trojnásobná olympijská víťazka z Atén 2004 (100 m motýlik, 4 x 100 m voľný spôsob,
4 x 100 m pol. preteky), viacnásobná šampiónka Hier Commonwealthu i Panpacifických hier
Záľuby: nákupy, kiná, basketbal, pláže.