Bývalý finančný riaditeľ Parmalatu Fausto Tona, ktorého považujú za architekta účtovných podvodov firmy, dostal dva a pol roka, do väzenia však možno vôbec nepôjde. FOTO - REUTERS |
MILÁNO - Milánsky sudca odsúdil na trest odňatia slobody prvých 11 obvinených v prípade účtovných podvodov talianskej potravinárskej skupiny Parmalat. Parmalat sa na konci roku 2003 zrútil v jednom z najväčších finančných škandálov v Európe a zanechal po sebe asi 14 miliárd eur dlhov.
Sudca Cesare Tacconi odsúdil desať bývalých manažérov firmy a jedného právnika. Medzi odsúdenými je aj Fausto Tonna, bývalý finančný riaditeľ a jeden z najbližších spolupracovníkov zakladateľa Parmalatu Calista Tanziho. Sú tu aj ďalší dvaja finanční riaditelia firmy, interní audítori alebo Tanziho brat a syn.
Vynesené tresty dosiahli až 2,5 roka väzenia za trestné činy ako manipulácia s trhom a marenie práce regulačných úradov. Tresty boli mierne preto, že vychádzali z dohody o priznaní a spolupráci, ktorú obvinení uzavreli s vyšetrovacími sudcami.
Odsúdení však majú zaistené, že v skutočnosti do väzenia vôbec nebudú musieť nastúpiť. Talianske zákony odpúšťajú väzenie prvýkrát trestaným, ktorí dostanú trest do dvoch rokov. Navyše, osem z odsúdených dostalo podmienečný trest. Na dva a pol roka bol odsúdený Tonna, ktorý však už strávil niekoľko mesiacov vo väzbe, a čaká sa, že namiesto vo väzení bude pod dohľadom kurátorov.
Obvinení však ešte môžu byť súdení v Parme, kde sa vedie širšie vyšetrovanie prípadu Parmalat. Kurátorov dostanú i právnik Paolo Zini a bývalý finančný riaditeľ Luciano Del Soldato, ktorým sa tak môže skrátiť možný trest v Parme.
Parmalat šokoval investorov v decembri 2003, keď odhalil v účtovníctve dieru štyroch miliárd eur. Tá sa rozrástla po ďalších odhaleniach zhruba na troj a polnásobok. Odvtedy je firma v nútenej správe pod vedením experta na zachraňovanie firiem Enrica Bondiho. Veritelia budú v budúcich mesiacoch schvaľovať Bondiho plán výmeny dlhov za akcie v sume 12 miliárd eur.
Za architekta účtovných podvodov, vďaka ktorým sa mohol Parmalat pomocou dlhov expandovať po celom svete, označili vyšetrovatelia Tonnu, ktorý z vedenia odišiel deväť mesiacov pred kolapsom firmy.
Milánska dohoda by mala obvineným pomôcť sústrediť sa na vyšetrovanie v Parme, ktoré sa zaoberá podozrením na podvodný bankrot a kde hrozia ťažšie tresty.
Calisto Tanzi sa chcel k dohode s vyšetrovateľmi tiež prihlásiť, to však úrady zamietli. Tanzi sa tak postaví pred súd v Miláne spolu s ďalšími manažérmi a vonkajšími audítormi z firiem Deloitte & Touche a Grant Thornton. Pred súdom bude i Bank of America, avšak len ako zamestnanec troch obvinených, a nie ako firma. Bank of America a Deloitte vinu popierajú.
(čtk, reuters)