O prácu v zahraničí má záujem veľký počet ľudí. Pracovnú príležitosť vonku hľadajú väčšinou kvôli vyššiemu zárobku, ale aj preto, že sa chcú zlepšiť v cudzích jazykoch. Typickými návštevníkmi medzinárodných búrz práce sú mladí ľudia. Usporiadatelia sa rozhodne nemôžu sťažovať na malú návštevnosť - napríklad na druhú medzinárodnú burzu práce, ktorá sa konala v marci v Nitre, prišlo toľko záujemcov, že ich nemohli všetkých naraz ani pustiť dnu. Zamestnávatelia z 11 krajín Európskej únie tu ponúkali spolu 1 428 pracovných miest a počas dvoch dní podujatie navštívilo 5 250 záujemcov. Zamestnanie získalo 749 ľudí.
Minulý týždeň zorganizovala sieť Eures pri odbore sprostredkovateľských služieb Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny už tretiu medzinárodnú burzu práce, tento raz v Košiciach. Dvojdňové podujatie navštívilo 22 zamestnávateľov z Veľkej Británie, Českej republiky, Slovinska a Írska, ktorí ponúkli spolu približne 1800 pracovných príležitostí. Najviac ich bolo z oblasti strojárstva, dopravy a opatrovateľských služieb.
Organizátori sú s doterajším priebehom búrz práce spokojní. "Počet zamestnávateľov sa stále zvyšuje, akcie majú veľký úspech," hovorí riaditeľka odboru sprostredkovateľských služieb Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Miloslava Jezná. "Takéto podujatia nerobia ani Česi, ani Maďari, ani Poliaci, ale fandia nám, že sa nám to podarilo takto zorganizovať. Zástupcovia zamestnávateľov si sami hradia cestu aj ubytovanie u nás, ale podarilo sa nám vytvoriť pre nich také podmienky, že prichádzajú ochotne."
Podľa Miloslavy Jeznej je aj úroveň návštevníkov búrz práce dobrá. "Neprichádzajú iba nezamestnaní, ale aj absolventi škôl a ľudia, ktorí momentálne prácu majú," hovorí Jezná. "Niektorí si chcú len urobiť predstavu o možnostiach práce v zahraničí, ale skutočných záujemcov je dostatok a sú na postačujúcej úrovni aj po jazykovej stránke a všetci si zo sebou prinesú aj životopis preložený do požadovaných jazykov."
(gal)