Šéfovia diplomacií tzv. Weimarského trojuholníka - Nemecka, Poľska a Francúzska sa stretli prvýkrát po neúspešnom summite v Bruseli a pozvanie prijal aj britský minister pre európske záležitosti Douglas Alexander. Práve spor o britský rabat a dotácie pre francúzskych poľnohospodárov rozhodol o fiasku rokovaní únie o budúcom rozpočte.
"Súčasná kríza v únii môže byť tiež šancou na vytvorenie lepších pravidiel pre jej fungovanie," presviedčal prítomných Fischer. Tento názor zastával aj britský minister. Ten vo Varšave objasnil ciele britského predsedníctva v únii, ktoré sa začína v júli. K britským prioritám má pritom patriť racionalizácia európskych výdavkov a boj s nezamestnanosťou v únii.
Fischer priznal, že únia stojí pred najväčšou výzvou vo svojich dejinách. Podľa neho by sa malo pokračovať v rozširovaní, ale popritom treba pokračovať pri vytváraní silných európskych inštitúcií.
Opačný názor včera vyslovil šéf francúzskej vládnej strany a druhý muž francúzskej vlády Nikolas Sarkozy. Horúci kandidát na prezidentský úrad žiada, aby sa rozšírenie únie po prijatí Rumunska a Bulharska zastavilo. Narážal tak na prijatie Turecka, s ktorým má únia v októbri začať rokovania o vstupe.
Predstavitelia Nemecka, Veľkej Británie a Poľska vyhlásili, že podporujú reformu jednotnej poľnohospodárskej politiky. Podľa nich mala viac podporovať vývoj vidieku. Proti je Francúzsko.
Poľský minister zahraničných vecí Adam D. Rotfeld presvedčoval, že Poľsko môže pozitívne využiť túto situáciu a pomôcť pri sprostredkovaní krízy.