Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Liška (vľavo) vysvetľuje ministrovi životného prostredia Českej republiky Liborovi Ambrozekovi zložitosť situácie. FOTO - TASR |
VYSOKÉ TATRY - Problém, ktorý vznikol okolo Tichej a Kôprovej doliny, spôsobilo podľa ministra životného prostredia Českej republiky Libora Ambrozeka oddelenie ochrany prírody a hospodárenia v lesoch. Ambrozek bol včera v Tatrách na návšteve na pozvanie riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Petra Lišku.
Kalamita podľa neho ukázala slabiny riešenia, podľa ktorého sa pred desiatimi rokmi rozdelila pôvodne jednotná Správa TANAP-u. Podobný systém spravovania národných parkov zaviedli aj podľa vzoru TANAP-u v Česku v roku 1992.
V Česku má dnes právo hospodáriť v lesoch správa národného parku, v ktorom sú schválené zonácie a starostlivosť oň. "My tie problémy riešime vnútri a neriešime ich medzi dvoma organizáciami," povedal Ambrozek.
Český minister si myslí, že pre TANAP je najdôležitejšie, aby boli jasne stanovené hranice, kde sa už nebude zasahovať a kde sa za určitých podmienok bude.
Ambrozek sa nedávno obrátil na slovenského ministra životného prostredia, v ktorom ho žiadal o vysvetlenie, pretože bol znepokojený tým, čo sa okolo dolín deje. "To, čo som nevedel, je, že Tichá dolina je predmetom sporu a diskusií už niekoľko rokov," hovorí. Výzvy ochranárov na vrátenie peňazí boli podľa neho veľmi emotívne, ale je dobré, že na problém upozornili.
Do TANAP-u včera prišla na poslanecký prieskum aj trojica poslancov výboru pre životné prostredie Mikuláš Juščík a Michal Vajda z KSS a Jaroslav Jaduš z HZDS. Zásahy v Kôprovej a Tichej doline nie sú podľa Juščíka ťažbou, ale "odstraňovaním kalamity. Toto všetko leží na zemi". Poslancovi sa nepáčia ani niektoré aktivity ochranárov, napríklad žiadosť o zastavenie podpory z únie je už podľa neho "za pomyselnou hranicou".
Poslanci chcú zvolať spoločné rokovanie svojho výboru s výborom pre poľnohospodárstvo. Chcú pozvať aj oboch ministrov a vyzvať ich, aby konečne riešili kompetenčné spory.
(sita, haj, tasr)