Slovensko je svojou produktivitou zhruba v strede poľa nováčikov, keď sa umiestnilo lepšie ako Česko, Poľsko a trojica pobaltských štátov.
V porovnaní s Rakúskom, Nemeckom alebo Veľkou Britániou je efektivita práce u nás zhruba polovičná, voči Luxembursku len približne tretinová. S tým súvisí aj fakt, že stredo- a východoeurópski zamestnanci majú oveľa nižšie platy, ako sú na Západe. Vyplýva to zo štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorú zverejnil analytik finančného serveru Měšec.cz Petr Gola.
"Stále sme krajinou, ktorá svojou efektivitou patrí na chvost bývalých štátov úniovej pätnástky," uviedol Gola. Podľa neho je to práve jedným z dôvodov nižších miezd. Štát ako Česko si podľa neho nemôže dovoliť vysoké platy, pretože by tým riskoval totálny úpadok svojej konkurencieschopnosti na svetovom trhu. Podobne sú na tom aj ďalšie krajiny regiónu vrátane Slovenska, ktoré má napriek vyššej produktivite nižšie platy.
Naopak Dánsko, Luxembursko, Nemecko a ďalšie štáty s vysokou produktivitou si môžu dovoliť byť ku svojim zamestnancom štedrejší a príjmy tamojších obyvateľov patria k najvyšším. Zatiaľ zaostávajúce krajiny únie však svojich bohatších kolegov zo západu postupne dobiehajú.
Vôbec najvyššia produktivita na svete je podľa Golu v niektorých štátoch USA, a to v Kalifornii, New Yorku alebo na Floride. Dobre si v porovnaní s Európou počínajú aj Spojené štáty ako celok. Z krajín Európskej únie je na tom v priemernej hodinovej produktivite práce podľa OECD lepšie len Luxembursko, Francúzsko, Belgicko a Írsko.
Rozdielna produktivita je aj dôvodom odlišných platov medzi jednotlivými sektormi. Vysokou efektivitou sa podľa Golu všeobecne vyznačujú odvetvia telekomunikácií, finančníctva a obchodovania s realitami. Nízka efektivita je naopak u živnostníkov, v obchode a podnikových službách.
(čtk)