Diktátor Mugabe vysťahoval ľudí z miest

Diktátor Robert Mugabe v Zimbabwe od marcových parlamentných volieb z miest na vidiek násilne presťahoval takmer tristotisíc ľudí.

Z domu na predmestí mesta Bulawayo zostali trosky. Rodičov aj s deťmi vysťahovali na vidiek. FOTO - REUTERS

Podľa zahraničných pozorovateľov týmto ľuďom odoprel slobodu pohybu a vyrobil z nich bezdomovcov. Domáca opozícia tvrdí, že diktátor sa jednoducho mstí voličom, ktorí v marci odovzdali svoje hlasy Hnutiu za demokratickú zmenu.

Stúpa dym

Tvár najväčších miest v krajine - Harare a Bulawayo - sa počas posledných troch týždňov zmenila na nepoznanie. Z niekdajších provizórnych černošských predmestí stúpa dym a tam, kde ešte včera stáli slumy, sa dnes víri len prach. Tam, kde sa stále násilne presídľuje, to pripomína scény zo stalinských megalomanských projektov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zásadne sa zmenila aj demografická štruktúra vidieka. Včerajší obyvatelia miest sa tu ocitajú proti svojej vôli a väčšinou bez prostriedkov. Netreba dodať, že pre nové obyvateľstvo sa tu nepočítalo s nijakou podpornou infraštruktúrou.

Museli búrať vlastné domy

Diktátor pred troma týždňami v televízii osobne odštartoval operáciu Murambatsvina, čo v jazyku shona znamená "odvoz odpadkov". Vzápätí sa v mestách začalo veľké upratovanie. Mugabeho zle platená polícia sa rozhýbala do nebývalej aktivity. Policajné buldozéry na černošské obydlia útočili často za tmy a bez varovania. V amatérskych záberoch, ktoré odvysielala juhoafrická televízia, sa buldozér valí na verejné záchody, v ktorých sedia ľudia.

K policajtom sa pripojili aj diktátorovi povestní vojnoví veteráni, ktorí ešte v marci mestské obyvateľstvo obuškami nútili hlasovať za kandidátov vládnej strany Zanu-PF. Počas operácie Murambatsvina tie isté obete vyháňali z domovov. Buldozéry v ruinách často pochovali aj ich skromný majetok.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti boli občas leniví aj demolovať. Podľa poslankyne Hnutia za demokratickú zmenu Trudy Stevensonovej veriacich na západnom predmestí Harare prinútili vlastnoručne zbúrať svoju mešitu.

Smetiská

Väčšinu z "odpadkov", ktoré mala z miest odstrániť Mugabeho masová operácia, tvorí najchudobnejšie obyvateľstvo Zimbabwe a zhodou okolností, alebo aj práve preto voličská základňa opozície.

Mugabe tvrdí, že mestá v Zimbabwe "sa medzičasom premenili na verejné smetiská a hniezda zločinnosti". Má pravdu. V Harare, donedávna vzore koloniálneho mestského plánovania, dnes nefunguje kanalizácia. Mesto páchne hnilobou a močom. Ulice sú plné odpadkov, v ktorých sa prehŕňajú bezprizorní dôchodcovia a deti, ktoré by v tom čase mali sedieť v škole. Ekonomicky aktívne obyvateľstvo si vo veľkom hľadá prácu v Južnej Afrike či politický azyl vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Diktátor v televízii nevysvetlil, že chudobných vidiečanov do miest vyhnala práve jeho hospodárska politika. V krajine je hladomor a vyše 70-percentná nezamestnanosť. Takmer všetky ekonomické aktivity sa odohrávajú na čiernom trhu. Mestá spontánne zaplavila vidiecka chudoba a na perifériách vyrástli slumy. Poslednou nádejou ich obyvateľov sa stala opozícia. V marcových parlamentných voľbách vyhrala takmer všetky mestské volebné obvody.

Ovplyvnil voľby

V predvolebnej kampani o veľkom upratovaní nepadlo ani slovo. Opozícia dnes právom tvrdí, že Mugabe sa pomstil voličom opozície. "Tým, že ich násilne presídlil na vidiek, ovplyvnil výsledky budúcich volieb v mestských obvodoch," tvrdí poslanec Hnutia za demokratickú zmenu David Coltart. Výsledky vo vidieckych obvodoch, kde má diktátor takmer 100-percentnú podporu vraj neovplyvní ani dvestotisíc nových potenciálnych voličov opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Diktátor a polícia dodnes argumentujú, že demolovali len stavby, pre ktoré neexistuje stavebné povolenie. V afrických krajinách väčšina budov postavených po odchode kolonialistov vyrástla bez stavebného povolenia. Ak sa niekde vyskytlo sporadické stavebné povolenie, tak väčšinou za tučný úplatok.

O ľudskom rozmere operácie Murambatsvina sa na oficiálnych miestach zaryto mlčí. To, že vidiek sa na vlnu presídlencov nijako nepripravoval, sa nespomína v nijakej vládnej dokumentácii.

Zahraničie protestuje

Zahraničie protestuje proti zjavnému porušovaniu slobody pohybu. "Pohyb Afričanov po ich vlastnej krajine v minulosti obmedzovali koloniálne zákony," tvrdí juhoafrická veteránka v boji proti apartheidu Helen Suzmanová. "Černochom v Zimbabwe naposledy určoval, kde môžu žiť, kam môžu chodiť do školy a kde môžu byť pochovaní, posledný belošský predseda vlády Ian Smith pred rokom 1980. Mugabe dnes robí to isté."

SkryťVypnúť reklamu

 

Autor: Roman Lipták, Kapské mesto pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 610
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 360
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 184
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 377
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 814
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 903
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu