BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda z SDKÚ takmer isto zostane vo funkcii napriek snahe Smeru ho zajtra odvolať. V parlamente sa bude zrejme len búrlivo diskutovať o tom, ako si vláda počínala za uplynulé tri roky.
Dzurinda povedal, že sa teší na kvalitnú debatu, hoci dôvody Smeru na svoje odvolanie považuje za nezmysly. Diskusiu o smerovaní krajiny si pred časom želalo HZDS, ale nepresadilo ju do programu schôdze.
Šéf Smeru Robert Fico však tvrdí, že hovoriť sa bude o tom, prečo by Dzurinda nemal viesť vládu. "To nemá nič spoločné s diskusiou o spoločensko-ekonomickej situácii na Slovensku, ktorú chceli spoločne SDKÚ a HZDS, aby ukázali svoje priateľstvo," povedal Fico.
Smer chce vraj poukázať na nezvládnuté, "doslova zbabrané" reformy, napríklad v oblasti dôchodkov. Chce hovoriť o korupcii a klientelizme a o postoji premiéra k dianiu na Slovensku. "Zvykli sme si na toto rozoberanie štátneho majetku ako na informáciu, že pes pohrýzol človeka. Ako na niečo úplne normálne a bežné," hovorí Fico.
Vicepremiér Ivan Mikloš povedal, že od vlády odznejú v parlamente "fakty, nie demagógia, učelové polopravdy alebo nepravdy, ktoré opakovane tvrdí pán Fico".
HZDS ešte začiatkom roka žiadalo všeobecnú rozpravu o situácii v krajine. Podľa posledných reakcií z hnutia sa však zdá, že teraz bude skôr tichším účastníkom diania v parlamente. Poslanec HZDS Tibor Mikuš povedal, že "pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o mlátenie prázdnej slamy". Mikuš pripomenul, že Smer najskôr nepodporil iniciatívu HZDS a dnes prichádza s niečím, čo je odsúdené na neúspech. Je skôr zástancom debaty o problémoch, hľadania riešení a "aby sme prípadne označili aj zodpovedných".
Návrh na pád Dzurindu a teda celej vlády má podporu Smeru, KSS, SF, časti nezávislých poslancov a aj HZDS. Bude to však málo, pretože potrebných je aspoň 76 hlasov poslancov.
Fico napriek tomu nechce byť pesimistom. "Dopredu by som nič nehovoril. Jeden deň to na Slovensku vyzerá ako hlboká vládna kríza. Na druhý deň majú neformálne priateľské stretnutie, na tretí deň zase pokračuje vládna kríza," povedal. (sp)
Čo vyčíta Smer premiérovi?
- neprofesionálne zvládnuté reformy,
- nedozierne sociálne dosahy reforiem,
- podporu obrovských sociálnych rozdielov medzi obyvateľmi a jednotlivými regiónmi,
- návrat chudoby a vznik sociálnej kriminality,
- zavádzanie verejnosti v súvislosti s vojenským zásahom v Iraku,
- jednostrannú orientáciu na USA a zatiahnutie Slovenska do vojenského konfliktu,
- zvýšenie korupcie a to, že sa stala štýlom vládnutia pri nakladaní so štátnym majetkom,
- že ako šéf SDKÚ odmieta vysvetliť financovanie vlastnej strany, najmä dlh 22 miliónov korún, ktorý prevzala neznáma obchodná spoločnosť. (sp)