Keď sa Mahmúd Ahmadínedžád pred dvoma rokmi stal primátorom Teheránu, takmer nikto ho nepoznal. A ani dnes nie je zrejmé, kto to je. Politik s neuhladeným vystupovaním zrejme voličov presvedčil asketickým životom a protiamerickým postojom. Jeho výroky nenechali nikoho na pochybách, že je najkonzervatívnejším kandidátom. "Nerobili sme revolúciu, aby sme mali demokraciu," povedal v máji.
Primátorom sa stal len pred dvoma rokmi, keď ho vybrala konzervatívna mestská rada. Jeho vymenovaniu sa pokúšalo zabrániť ministerstvo vnútra, lebo sa údajne podieľal v roku 1987 na zabití nacionalistického disidenta. Ahmadínedžád v Teheráne obmedzil kultúrny život, zatvoril niektoré reštaurácie rýchleho občerstvenia a od mužov zamestnaných v mestských službách vyžadoval nosenie fúzov a dlhých rukávov. Obhajuje jadrový program krajiny: "Prístup k jadrovej technológii je nespochybniteľným právom Iránu a svet by mal uznať naše práva." O obnovení vzťahov so Spojenými štátmi sa vyjadruje zdržanlivo. OSN v nedávnom rozhovore odsúdil ako "jednostrannú, zameranú proti islamskému svetu."
Ahmadínedžád meria 1,54 metra. Narodil sa v Garmsáre pri Teheráne v roku 1956 ako syn kováča. Má doktorát z dopravného inžinierstva na Teheránskej univerzite technológie, kde aj učil. Je ženatý, má tri deti.
(čtk)