Obyvatelia rozťahaných dedín majú problém s obchodmi aj dopravou

Slovensko má viac obcí, ktoré sú poriadne dlhé. Často merajú niekoľko kilometrov, no majú iba pár obchodov a zväčša jeden kostol. Ak treba zájsť niečo vybaviť na obecný úrad z okrajových častí, treba vyčkať na autobus. Aj autobusových spojov v posledných

V jedenásťkilometrovej Hodruši-Hámroch žije Mária Hudecová už 40 rokov. Roky si nemohla zvyknúť na jej dĺžku a na to, že všade bolo ďaleko. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

rokoch ubudlo.

Starosta obce Hnilčík v Slovenskom raji Vladimír Fabián potvrdzuje, že dĺžka obce prináša nemálo problémov: "Zastavaná časť Hnilčíka je dlhá asi sedem kilometrov, no s osadami Bindt a Ráztoky to je ešte viac. Najväčším problémom je, že do týchto osád nechodia autobusové spoje a ľudia sú odkázaní buď na autá, alebo chodia pešo."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Smerom na Bindt sú to približne štyri kilometre a do Ráztok tri. V týchto dvoch osadách žije asi šesťdesiat obyvateľov a obec musela pre nich vyriešiť aj zásobovanie. V samotnej dedine sú dva obchody, ktoré zatiaľ postačujú aj sedemkilometrovej obci. Jeden na hornom, druhý na dolnom konci. Do osád rozvážajú obchodníci potraviny na vlastných autách raz v týždni. Privezú to, čo si ľudia dopredu objednajú.

Život v dlhej obci je aj pomerne nákladný. Tristotisíc korún dáva obec iba na verejné osvetlenie. "Ročný rozpočet obce je 2,4 milióna, na daniach vyberieme 400-tisíc. Zaplatiť z toho 300-tisíc za osvetlenie nie je málo. Šetríme, ako sa dá. Objednali sme úsporné žiarovky, ale zatiaľ sa to priveľmi neukázalo. O pol dvanástej večer až do rána osvetlenie vypíname úplne," dodáva starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Aspoň od problémov s dopravou je Hnilčík ušetrený. Jeho hlavná časť leží na spojnici Spišskej Novej Vsi a Košíc, takže autobusov ostalo dosť.

Štiavnik na Kysuciach meria 15 kilometrov, zastavaná časť obce je dlhá viac ako sedem kilometrov. Podľa prednostu obecného úradu Jozefa Chlebinu to majú sťažené v tom, že obec má veľké prevýšenie. Spodná časť je v nadmorskej výške 420 metrov, Javorník už má 1071 metrov.

"Obchodov máme, našťastie, dosť, lebo pre ľudí by to mohol byť problém. Väčšina rodín už má auto a kto ho nemá, používa bicykel. Obecný úrad je našťastie v strede, takže aj z okrajových častí je to porovnateľná vzdialenosť."

Dlhé obce vyrástli na Slovensku hlavne v hornatých oblastiach a údoliach, kde sa nemohli rozrastať do šírky. Medzi najdlhšie patria Štiavnik, Hodruša-Hámre, Osturňa, Liptovské Revúce či Hnilčík. Najviac problémov býva s dopravou, slabou obchodnou sieťou, vysokými platbami za verejné osvetlenie a miestnymi komunikáciami.

SkryťVypnúť reklamu

Hodrušanom najviac chýba všeobecný lekár

Mária Hudecová sa do Hodruše-Hámrov v Štiavnických vrchoch vydala pred štyridsiatimi rokmi. Dlho si nevedela zvyknúť, že kdekoľvek sa chcela dostať, musela buď prejsť kilometre, alebo čakať na autobusový spoj.

"Pochádzam z malej dediny, odkiaľ bolo všade blízko. Tu je ďaleko k lekárovi, na úrad, všade. Časom som si zvykla. Horšie na tom boli ľudia z mesta. Aj mestá sú veľké, ale tam je na každom metri obchod a zastávka autobusu. Tu niekoľko spojov v posledných rokoch ubrali a už to bolo cítiť," dodáva pani Mária.

Vždy existovala aj akási rivalita medzi hornou a dolnou časťou obce. "Je prirodzené, že každá časť chcela pre seba to lepšie. V našej časti sa má napríklad zrušiť základná škola a deti budú musieť dochádzať. Je to škoda," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Obec je dlhá jedenásť kilometrov a s niektorými ďalšími časťami - Vrchmi či Kopanicami má ešte viac. "Je to takmer 40 kilometrov komunikácií, čo nám robí nemalé problémy. Hlavne v zime nám to dá zabrať," hovorí starosta Hodruše-Hámrov Jozef Uram.

Obec vznikla pred rokmi spojením Hodruše, Dolných Hámrov a Kopaníc. Aj Hodrušu zaťažujú vysoké platby za verejné osvetlenie. Ročne sa vyšplhajú až na 600-tisíc korún. "Podstatne viac nás však trápi to, že sme prišli o lekára pre dospelých. Máme zubára, aj dorastového lekára, ale všeobecný nám chýba najviac. Kedysi sme ich mali aj dvoch, teraz musia ľudia cestovať do Žarnovice. Máme okolo dvoch tisíc obyvateľov, z nich je veľká časť dôchodcov. (eta)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu