y môžu len uškodiť.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor povedal, že ak si ľudia odčerpajú z dovolenky na chorobu, potom im nezostane čas na riadnu dovolenku a "to sa neskôr môže negatívne odraziť aj na ich zdraví".
Oveľa nebezpečnejšie riešenie je chodiť do práce chorý. Lekári varujú, že v niektorých prípadoch sa pôvodne ľahšia choroba môže zmeniť na chorobu s vážnymi komplikáciami.
Dôvodom, prečo ľudia nechodia na "PN", môžu byť aj peniaze. Nemocenské sa znížilo, v prvých troch dňoch zamestnanec dostane len 25 percent, počas ďalších siedmich 55 percent z príjmu. Za dovolenku zamestnancovi patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
V regiónoch je miera práceneschopnosti rozdielna. Podľa štatistiky Sociálnej poisťovne je najmenšia v Bratislavskom kraji (1,81 percenta), najvyššia v Prešovskom (4,96 percenta). Poisťovňa si to vysvetľuje rozdielnou mierou nezamestnanosti, úrovňou zdravotníckej starostlivosti a sociálnou situáciou.
Vedenie Sociálnej poisťovne je presvedčené, že nové pravidlá od minulého roka zlepšili kontrolu nad čerpaním péeniek a zvýšili disciplínu zamestnancov. Spokojní sú aj zamestnávatelia, ktorým sa znížili náklady, a zvýšila produktivita práce, keďže firmy majú častejšie plný počet pracovníkov. (dro)