Indonézski robotníci pripravujú barely ropy na prepravu do rafinérie v Jakarte. Indonézia stojí spolu s ďalšími rýchlo rastúcimi ázijskými štátmi za zvyšujúcou sa spotrebou ropy. Jej cena je takmer 60 dolárov. FOTO TASR/AP
NEW YORK - Vysoký dopyt po rope sa prejavil novou maximálnou cenou, prvýkrát nad 60 dolárov za barel. Ide o najvyššiu cenu mesačných kontraktov od roku 1983, keď sa začalo obchodovanie na newyorskom komoditnom trhu. Pritom ešte pred piatimi rokmi stál barel ropy na svetových trhoch okolo 10 dolárov. Od začiatku tohto roka ropa zdražela takmer o 40 percent.
Maximálna cena americkej ľahkej ropy zo štvrtka dosiahla 59,81 dolára za barel. Londýnska ropa Brent sa obchodovala za 58,22 dolára. Analytici považujú prelomenie 60-dolárovej hranice len za otázku času a predpovedajú pokračovanie tohto trendu až k 65 dolárom.
Na rozdiel od minulosti sú dôvody rastu cien iné. Kedysi bývalo zvykom, že ropa zdražovala vinou obmedzovania ťažby alebo po vyhlásení ropného embarga na niektorú z exportných krajín. Teraz na ceny tlačí rastúca spotreba pri stagnujúcej ponuke. Dopyt sa zvyšuje v priemyselne vyspelých štátoch na čele s USA, ale silný rast zažíva Čína, India a niektoré krajiny Latinskej Ameriky. Spotreba ropy v Číne medziročne vzrástla o 8,2 percenta, celosvetovo o sto miliónov ton.
Naopak, produkcia ropy krajín združených v ropnom karteli OPEC je dnes takmer na vyťažiteľnom maxime. Odborníci okrem toho varujú, že na maxime pracujú aj svetové rafinérie. Aj keby sa ťažba ropy zvýšila, jej spracovanie na pohonné látky a vykurovací olej by rafinérie nestíhali. S tým kalkujú aj veľké investičné fondy a rôzni špekulanti, ktorí sa ropnú krízu snažia využiť a sú tak ďalším faktorom pre rast ceny.
Dolár je v kurze
Enormné zvýšenie ceny ropy sčasti stojí aj za silnejúcim dolárom. "Kým minulý rok znamenalo zvyšovanie cien ropy predaj dolára, dnes sa situácia zmenila. Drahšia ropa prináša jeho nákup," povedal menový analytik Steven Englander z Barclays Capital v New Yorku. V prvej polovici tohto roka dolár po trojročnom prepade posilnil takmer o 12 percent. "Záleží na tom, kam prúdia príjmy investorov z predaja ropy. Vyzerá to tak, že 30 percent ich aktív je v dolároch," dodal Englander.
Dolár podporuje aj vyššia investičná atraktivita USA, o ktorú sa stará v porovnaní s Európou vyššie úročenie. Oproti dvom percentám v Európskej únii sa americké sadzby po ôsmich zvýšeniach dostali na hodnotu troch percent. Včera niektorí investori očakávali zníženie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. Zapríčinilo to krátkodobý pokles eura na hladinu 1,2 dolára, čo bolo desaťmesačné minimum.
"Proti euru sa vedie útok zo všetkých strán," poznamenal šéf spoločnosti Tempest Asset Manažment Enrico Caruso. Na záver obchodovania sa dolár voči euru predával pri kurze 1,2039 USD a posilnil sa z predchádzajúcich 1,2124 USD, kde bol v stredu.
(ip, čtk, reuters)