BRATISLAVA - Mafiánske zoznamy, ktoré sa objavili na verejnosti, bežných ľudí príliš nezaujímajú. Mená zo zoznamu by chcela poznať len štvrtina ľudí. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý pre denník SME urobila agentúra Markant.
Nezáujem je o to zaujímavejší, že podľa prieskumu, ktorý zverejnil denník SME v apríli, si väčšina ľudí myslí, že mafia má vplyv na politické dianie na Slovensku. Ako ukázal vtedajší prieskum agentúry MVK, len 3,1 percenta ľudí je toho názoru, že mafia u nás politický život neovplyvňuje.
Okrem toho až takmer 33 percent ľudí pred tromi mesiacmi povedalo, že za posledných 10 rokov sa vo svojom okolí stretlo s prejavmi organizovaného zločinu. Ide väčšinou o vysokoškolsky vzdelaných ľudí, najmä manažérov zo západného Slovenska.
Malý záujem o mená zo zoznamov preto prekvapil aj sociológa Pavla Haulíka. Podľa neho to však môže znamenať, že "ľudia si myslia, že sa ich to vôbec netýka".
Pravosť zoznamov polícia - na rozdiel od niektorých ľudí z podsvetia - zatiaľ nepotvrdila, ale ani dôrazne nevyvrátila. Podľa našich informácií ich utvorilo Krajské policajné riaditeľstvo v Bratislave a obsahovali mená členov mafiánskych gangov pôsobiacich v hlavnom meste. Niektorí členovia zo zoznamu denníku SME povedali, že obsah je celkom presný.
Asi tretina ľudí si myslí, že za zverejnenie zoznamov je zodpovedná polícia. Podľa Haulíka tí, ktorí ich videli na internete, "logicky mohli dospieť k tomu, že to musel byť niekto z polície, lebo také údaje nemôže nikto iný nazhromaždiť".
Z prieskumu okrem iného vyplynulo, že každý štvrtý občan Slovenska pozná meno aspoň jedného človeka, ktorý je považovaný za mafiána. Podľa Haulíka pri hlbšom prieskume by bolo toto číslo ešte nižšie. Slovo mafián sa podľa neho na Slovensku používa voľne a ľudia si pod ním nepredstavujú len ľudí z prostredia organizovaného zločinu, ale aj politikov. "Všeobecne pre nich mafia znamená skupinu ľudí, ktorá medzi seba nechce pustiť iných a ovplyvňuje určitú oblasť života," povedal Haulík.