Paríž zažíval až do včera rekordné horúčavy. Včera prišli búrky a ochladenie. FOTO - REUTERS |
"Je to katastrofálny rok. Nezažil som niečo také," hovorí agentúre AFP Carlos Duran, ktorý má farmy v Španielsku a Portugalsku.
Požiare v Portugalsku za dva týždne zničili 5000 hektárov lesov. Za celý rok pritom vyhorelo 14 800 hektárov. Obvykle sa požiare začínajú až začiatkom júla a trvajú do konca septembra, tohtoročná sezóna sa však začala už v polovici mája, upozornilo riaditeľstvo lesného hospodárstva. Rozloha spálenej zeme je dvojnásobná v porovnaní s priemernou rozlohou z posledných piatich rokov.
Extrémne sucho ničí 68 percent portugalského územia. Niektoré oblasti sú bez vody. Musia ju privážať v cisternách hasiči. "Ak neprídu, v žiadnom dome nebude voda. Tak to bolo celý minulý týždeň," opísal situáciu v oblasti Alentejo Fernando Gonclaves, z radnice mestečka Pereiras. V meste je úplne vysušená vodná nádrž.
Sucho a horúco je aj v Španielsku. Vláda už požiadala Európsku komisiu o pôžičku v hodnote 750 miliónov eur. Peniaze by mali vykryť straty farmárom a chovateľom. Už teraz sa odhadujú na 1,5 miliardy eur.
Všetkých desí leto roku 2003. V západnej Európe vtedy horúčavy zabili tisícky ľudí. Najviac obetí bolo vo Francúzsku, až 15 000. Aj tam začali tento týždeň biť na poplach. V 28 departmentoch vyhlásili pre sucho obmedzenie spotreby vody.
Včera sa však všetci upokojili. Z Británie hlásili silné búrky a s nimi aj ochladenie. Vzápätí pochopili, že aj voda je problém. Len v Paríži museli hasiči 500-krát zasahovať. Po daždi vytopilo pivnice, búrka zablokovala na hodinu parížske letisko Roissy. (čtk, reuters, kos)