
Amsterdam žije kráľovskou svadbou. FOTO – TASR/AP
Sympatickú blondínu Maximu si všimol princ Willem na večierku v španielskej Seville. Po takmer dvoch rokoch intenzívneho vzťahu požiadal princ 19. januára minulého roku svoju milovanú o ruku. Pár si vtedy vybral magický dátum 2. 2. 2002.
Holanďania si Maximu obľúbili. Šepká sa, že priniesla do kráľovskej rodiny viac temperamentu. Vzdala sa divokých večierkov, sexi šiat a úzkych podprseniek a naučila sa už aj celkom dobre po holandsky. Vďaka šarmu a veľkej mediálnej popularite ju už dnes prirovnávajú k princeznej Diane.
Jedným z veľkých svadobných prekvapení je účasť talianskeho módneho návrhára Valentina, ktorý neveste navrhoval svadobné šaty. Tradícia velila využiť služby holandského návrhára, ale Holanďania Maxime vari odpustia.
Už raz nad ňou oko prižmúrili - nešlo o jej neurodzený pôvod alebo katolícke vierovyznanie (Holandsko je protestantské), ale o minulosť jej otca. Bol totiž ministrom v diktátorskej vláde, s ktorými má Argentína bohaté skúsenosti. „Maximu áno, otca nie!“ rozhodli napokon palcové titulky väčšiny novín.
Kráľovské oslavy trvajú tri dni. Na počesť narodenín kráľovnej Beatrix (64) usporiadal pár už vo štvrtok slávnostnú večeru, kde prvýkrát uvítal svadobných hostí. Udalosť bola akousi predsvadobnou „generálkou“. Hostia si mohli prezrieť Willema a Maximu pri tanci, ktorý Juhoameričanka zbožňuje. Nastávajúcemu zjavne dávala posledné lekcie.
Holanďania sa medzitým obliekli do národnej oranžovej farby a oslavuje sa od severu na juh. Ľudia jedia koláčiky a pije sa národný nápoj Oranje bitter.
Na svadbe sa budú podávať najvyberanejšie jedlá - medzi gratulantmi sú skutočne prominentní hostia. V Amsterdame je generálny tajomník OSN Kofi Annan, bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela, princ Charles, monacký princ Albert so sestrou Karolínou, belgický kráľ Albert II. Ďalej kráľovské rodiny zo Španielska, Dánska, Švédska, Luxemburska, Bulharska, Grécka, Jordánska a Maroka. Japonský korunný princ Naruhito sa už dokonca aj plavil slávnymi amsterdamskými kanálmi.
Sobáš bude rozdelený na úradný a cirkevný. Po ceremóniách sa mladomanželia pozdravia s ľuďmi v centre Amsterdamu v zlatom koči. Na svadobný sprievod si holandská kráľovská rodina požičala kone aj od svojich susedov z Belgicka.
Priebeh celého sobáša verejnosť pozná, tajomstvo zostáva už len jedno - kam mladomanželia pocestujú na svadobnú cestu.
Autor: MARTINA BREZINSKÁ, Amsterdam pre SME