25. júna
1741 -- v Bratislave bola za uhorskú kráľovnú korunovaná Mária Terézia. Bola prvom ženou z Habsburskej dynastie, ktorá mohla zasadnúť na trón vďaka Pragmatickej sankcii, ktorú vydal je otec Karol po tom, ako zomrel jeho jediný syn, ešte ako dieťa. Pragmatickú sankciu uznali české i uhorské stavy. Uhorský snem zákon o nástupníckom práve žien prijal v r. 1722.
1852 -- v Reus sa narodil španielsky architekt Antonio Gaudí y Cornet, významný predstaviteľ secesie v osobitom architektonickom podaní. Najvýznamnejším a najpodivuhodnejším dielom je dosiaľ nedokončený chrám Sagrada Familia v Barcelone, na ktorom možno sledovať vývoj Gaudího tvorby od dekorativizmu k chápaniu architektúry ako sochárskeho diela. Z neskorších diel je známy park a palác Güell v Barcelone, v ktorých sa takmer neobjavujú priame línie. Zomrel 10. júna 1926 v Barcelone.
1903 -- v Motihari v Indii sa narodil anglický prozaik George Orwell, vl. m. Eric Arthur Blair. V r. 1922-27 bol príslušníkom policajného zboru v Barme. Pocit viny za koloniálny útlak zobrazil v románe Barmské dni. V 30. rokoch pracoval ako ľavicový novinár a spravodajca. V 40. rokoch napísal svoje najslávnejšie diela: Farma zvierat, satiricko-alegorický obraz stalinizmu, a 1984, otrasnú víziu budúceho totalitného sveta, ktorý ovláda človeka včítane jeho myslenia. Zomrel 21. januára 1950 v Londýne.
1937 -- v Košiciach zriadili Slovenskú vysokú školu technickú, terajšiu Slovenskú technickú univerzitu.
1950 -- severokórejská armáda napadla Južnú Kóreu - začala sa kórejská vojna. Južnej Kórei prišli na pomoc USA, severnej Kórei pomáhali čínski dobrovoľníci. Vojna sa skončila prímerím 27. júla 1953.
1956 -- narodil sa macedónsky prezident Boris Trajkovski. Zahynul pri havárii lietadla 26. februára 2004 15 kilometrov juhovýchodne od Mostaru. O život prišlo všetkých deväť cestujúcich. Macedónska delegácia cestovala na medzinárodnú konferenciu o investíciách.
1991 -- Slovinsko a Chorvátsko vyhlásili nezávislosť od Juhoslávie. V Slovinsku si konflikt s Belehradom vyžiadal desiatky obetí, v Chorvátsku vypukla vojna o oblasti s prevahou srbských obyvateľov.
1997 -- v Paríži zomrel francúzsky oceánológ Jacques Yves Cousteau. Zaoberal sa výskumom života morskej fauny a flóry, ekologickými vzťahmi a ochranou životného prostredia. Režisér dokumentárnych filmov nakrúcaných pod vodou: Vraky, Svet ticha, Svet bez slnka. So svojou loďou Calypso podnikol v r. 1968-76 cestu okolo sveta a nakrútil televízny seriál. Od r. 1957 riaditeľ Oceánografického múzea v Monaku. Autor mnohých náučných kníh, napr.: Veľryba, Delfíny, Život na konci sveta. Narodil sa 11. júna 1910 v St. André/ Gironde.