Ako povedal generálny riaditeľ Nafty Jozef Pagáč, v priebehu januára sa uskutočnilo prvé stretnutie zástupcov Nafty a kazašských akcionárov v Anacu. Nafta predložila list o zámere predať svoje akcie v spoločnosti a 17-percentný akcionár sa podľa Pagáča rozhodol uplatniť si svoje predkupné právo. „V súčasnosti rokujeme o cene za akcie a pohľadávky Nafty voči Anacu. Ak by nedošlo k dohode, ponúkneme akcie tretej strane.“ K termínu, dokedy bude Nafta čakať, sa však jej šéf nevyjadril. Za Anaco chce Nafta získať sumu „blízku“ záväzkom Anaca voči Nafte v hodnote okolo osemnásť miliónov amerických dolárov.
Nafta už deklarovala, že záujem o kúpu jej podielu v Anacu prejavilo zhruba jedenásť spoločností, z ktorých jedna má byť z Kazachstanu, jedna z Kanady a jedna dokonca zo Slovenska. Títo záujemcovia by „prišli na rad“, ak by rokovania s kazašským akcionárom stroskotali. V takomto prípade je Nafta pripravená vyhlásiť tender, ktorý by však mohol znamenať časový posun predaja akcií z portfólia Nafty až o jeden rok. Zároveň by sa podľa dostupných informácií mohla zmeniť hodnota podielu Nafty v Anacu, a to v závislosti od vývoja situácie v blízkom Afganistane.
Krízový manažér, zamestnaný v roku 1999 Naftou, Ladislav Pankovics navyše koncom minulého roka upozornil, že Nafte sa jej podiel v Anacu nepodarí za sumu „blízku“ 18 miliónom dolárov predať. Podľa neho Tugeľbajev ponúkal pred dvoma rokmi za akcie Nafty v Anacu osem miliónov dolárov, z čoho štyri milióny mali predstavovať úplatky a zvyšné štyri mali byť zaplatené Nafte v splátkach do štyroch rokov. (tasr)