Váš figovník je napadnutý červcom izbovým (Coccus hesperidum), ktorý sa ľudovo nazýva aj puklica. Škodí cicaním rastlinných štiav a vylučovaním lepkavej medovice. Okrem figovníkov poškodzuje aj oleandre, citrónovníky a ďalšie skleníkové a izbové rastliny.
Červca izbového môžete ničiť jednak mechanicky častým umývaním listov vlažnou vodou pomocou mäkkej špongie, jednak pomocou chemických prípravkov. Na prvý postrek odporúčam použiť niektorý z povolených organofosfátov (Basudin 600 EW alebo Sumithion Super) a na druhý postrek o 10 až 14 dní neskôr prípravok Applaud 25 WP, ktorý patrí do skupiny inhibítorov tvorby chitínu a pôsobí predovšetkým na vajíčka a mladé larvy škodcov. Do postrekovej kvapaliny je vhodné pridať aj zmáčadlo (napríklad Silwet).
Ako dlho účinkujú prípravky na ochranu rastlín?
P. J., Nitra
Mnoho záhradkárov považuje dĺžku čakacej (ochrannej) lehoty prípravkov za dobu, počas ktorej použitý prípravok chráni ošetrenú plodinu. Táto lehota sa však týka ochrany zdravia konzumenta a udáva, koľko dní treba po ošetrení čakať, alebo koľko dní sa nemôže ošetrená plodina konzumovať alebo zberať. Väčšina prípravkov aplikovaných vo forme postrekov účinkuje maximálne dva týždne. Táto skutočnosť je dôležitá predovšetkým pri hubových chorobách, proti ktorým sa postreky počas vegetačného obdobia viackrát opakujú. Pri normálnom priebehu počasia ich stačí opakovať v dvojtýždňových intervaloch. Ak po postreku prevláda daždivé počasie, intervaly treba skrátiť na 10 až 7 dní, niekedy dokonca až na 5 dní.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK