Krušpán treba pravidelne strihať. FOTO - ARCHÍV
Krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens) je klasická drevina. Má drobné kožovité lesklé tmavozelené listy. Na pestovanie je nenáročný, neprekáža mu ani znečistené ovzdušie. Je mrazuvzdorný a vyhovuje mu tienisté stanovište. Znáša aj slnečné miesta, pokiaľ sú dostatočne vlhké. Uplatňuje sa najmä pri tvorbe strihaných živých plotov, na tvarovanie a na obruby záhonov.
Na živé ploty sú vhodné odrody s vysokým vzrastom. Latifolia môže dosiahnuť výšku až 4 metre; modrá odroda Rotundifolia je zase mimoriadne odolná voči mrazu. Živý plot z krušpánu striháme tak, aby bol dolu širší ako hore, stačí aj mierne kónicky tvar. Vtedy bude prenikať dostatok slnečných lúčov aj k spodným vetvičkám, listy preto nebudú opadávať.
Na obruby záhonov používame pomaly rastúce odrody. Napríklad Suffruticosa dosahuje bez zastrihovania výšku len 60 až 80 centimetrov. Pri výsadbe rastlín na obruby vykopeme ryhu, do ktorej vysadíme rastliny na vzdialenosť 30 až 40 centimetrov, a to tak hlboko, ako boli v kontajneri.
Pestovanie v nádobách
Krušpán sa dobre uplatňuje aj pestovaný v nádobách. Môže prezimovať vonku, rastliny však musia byť chránené pred slnečnými lúčmi a obalené netkanou textíliou alebo slamenou rohožou. Tvarované krušpány pestované v nádobách potrebujú pravidelné prihnojovanie, len tak sa častým zostrihávaním nevyčerpajú. Ak nemajú dostatok živín, žltnú im listy.
Krušpán pestovaný v nádobách môžeme strihať do rôznych geometrických tvarov - do kužeľov, gúľ, ihlanov alebo náročnejších tvarov zvierat.
Strihanie a tvarovanie
Dôležité je kríky od začiatku pravidelne strihať, aby sa vetvičky rozkošatili a celá rastlina zhustla. Striháme od počiatku rastu, teda od apríla až do augusta. Jednoduchšie tvary stačí strihať dvakrát do roka. Náročnejšie figúry, z ktorých vyčnievajú vetvičky, skracujeme častejšie - aspoň raz za mesiac. Krušpán sa ľahšie tvaruje pomocou šablóny, ktorú si zhotovíme z tvrdého papiera.
Rozmnožovanie odrezkov
Pri strihaní získame dostatok odrezkov na rozmnožovanie. Vyzreté odrezky dlhé 8 až 12 centimetrov musia mať aspoň pár púčikov. Pred výsadbou ponoríme spodný koniec do práškového stimulátora, ktorý podporuje zakoreňovanie. Na rozmnožovanie použijeme ľahký substrát. V skleníku alebo vonku na chránenom mieste odrezky zakorenia za niekoľko týždňov.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ