
Zmluvu spečatili minister financií SR František Hajnovič (vľavo) a výkonný viceprezident Allianzu Klaus Junker. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Nemecký poisťovací gigant a štát včera podpisom potvrdili predaj Slovenskej poisťovne. „Týmto podpisom vrcholí záverečná fáza privatizácie finančného sektora,“ povedal nový minister financií František Hajnovič. Po tom ako štát predal tri veľké banky a najväčšiu poisťovňu, už mu ostáva sprivatizovať len najmenšiu Banku Slovakia a predať svoj podiel v Poštovej banke.
Nemecká poisťovňa, ktorá podľa vlády ponúkla lepšiu cenu aj podmienky ako konkurenčný Aegon, zaplatí za 67-percentný podiel štátu v poisťovni 6,2 miliardy korún. Prvých tridsať percent by malo prísť v priebehu najbližších dní a zvyšok po splnení podmienok stanovených v zmluve a po získaní všetkých potrebných povolení. Časť sumy pritom ostane viazaná na účte, kým nebudú známe auditované výsledky poisťovne za minulý rok, na základe ktorých sa určí konečná cena.
Okrem podielu štátu Allianz už má predbežnú dohodu o kúpe akcií poisťovne, ktoré kontroluje spoločnosť Penta. Za tie by mal zaplatiť rovnakú cenu, ako za akcie štátu. To znamená, že približne štvrtinový podiel Penty má hodnotu asi 2,2 miliardy korún.
Kým niektorí analytici očakávali, že cena poisťovne bude vyššia, štát tvrdí, že vyšší výnos neočakával. Cena dosiahnutá v súťaži prekročila ocenenia analýz, ktoré si dal spraviť štát, povedal František Palko z ministerstva financií. „Hodnota poisťovne je daná aj inými kritériami, ako len čisté obchodné imanie,“ povedal Palko. „Cena je dobrá. Odráža danú realitu v danom čase,“ povedala ministerka privatizácie Mária Machová.
Spolu so Slovenskou poisťovňou kúpil Allianz, ktorý kontroluje na Slovensku Allianz poisťovňu, aj skoro 50-percentný podiel na poistnom trhu. „Nekupujeme trhový podiel len z prestíže,“ povedal viceprezident Allianzu Klaus Junker. Podľa jeho slov sa nemecká poisťovňa rozhodla posilniť si svoje postavenie na Slovensku, lebo verí v silný rast slovenského poistného trhu. Allianz predpokladá, že podobne ako v západnej Európe, aj na Slovensku sa bude dariť hlavne životnému poisteniu a neskôr sa rozbehne aj dôchodkové a zdravotné poistenie.
Podľa Junkera Allianz v súčasnosti neuvažuje o spojení svojich dvoch poisťovní na Slovensku. Nevylúčil však, že sa tak v budúcnosti stane. Allianz zatiaľ chce najväčšiemu poisťovateľovi ponechať jeho pôvodný názov, ale aj to sa môže v budúcnosti zmeniť. „Prečo by sme mali meniť meno len preto, že sa zmenil akcionár,“ povedal Junker.