Výsadba priesady póru. KRESBA - AUTOR |
Aj keď je pór dvojročná rastlina, pestuje sa ako ročná. Na trhu však často ponúkajú priesady z druhého roka výsadby. Na naše prekvapenie potom nevyrastie konzumný pór, ale stvrdnutá byľ s kvetom.
Získanie priesady si vyžaduje veľmi skoré vysiatie póru do zakoreňovačov, a to v januári až vo februári, pretože rastie pomaly. K dopestovaniu konzumných rastlín v jeseni môžeme vysiať pór ešte aj v marci priamo na hriadku. Ak máme zakoreňovače, do každého modulu vysejeme najviac štyri drobné semená. Do voľnej pôdy sejeme pór husto, do riadkov vzdialených 0,2 až 0,3 metra. Semenáče potom rozsádzame, lebo nakopcovanie vrstvy zeminy (0,2 metra) kvôli vybieleniu časti rastliny sa spája s veľkou námahou. Pred rozsádzaním listy priesad skracujeme o tretinu a rastlinku umiestňujeme čo možno najhlbšie do pôdy. Zatiaľ čo v pôde má byť najmenej 10 až 15 centimetrov rastliny, na povrchu postačuje iba 5 centimetrov listov. Optimálna dĺžka priesady je teda 15 až 20 centimetrov.
Pór je chladnomilná rastlina a horúčavy znáša iba pri sústavne prevlhčenej pôde. V lete preto musíme priesadu na odkrytej hriadke často zavlažovať. Zber plodiny zo skorých priesad vyrastených v zakoreňovačoch sa snažíme ukončiť v letných mesiacoch. Neskoršie vysadený pór môžeme zberať buď v jeseni, počas miernej zimy, alebo až na jar.
Na piesočnatých a ílovitých pôdach pór nepestujeme. Optimálnym druhom sú hlinité a ílovito-hlinité pôdy. Na rozdiel od iných cibuľovín si pór vyžaduje pôdu ošetrenú organickými hnojivami, a to v dávke 3 až 6 kg, čiže lopata vyzretého kompostu na štvorcový meter. Pretože ide o vápnomilnú plodinu, musíme aj slabokyslú pôdu vápniť (0,5 až 1 kg na meter štvorcový mletého vápenca).
Na veľmi kyslej pôde túto plodinu nepestujeme. Pri príprave hriadky na pestovanie póru hnojíme pôdu zarýľovaním 5 kávových lyžičiek Slovceritu, 1 lyžičky jednoduchého superfosfátu a pol lyžičky síranu draselného, prípadne 2 až 3 kávových lyžičiek liadku amónneho s vápencom, 3 až 5 lyžičiek jednoduchého superfosfátu a 2 až 3 lyžičky síranu draselného na štvorcový meter plochy.
Počas vegetácie sa odporúča porast prihnojovať. Prvú hnojivovú zálievku realizujeme až mesiac po výsadbe priesad. Do zberu úrody prihnojujeme najviac dva razy. Hnojivový roztok si pripravíme rozpustením 10 až 20 kávových lyžičiek liadku amónneho s vápencom v 10 litroch vody, ktoré aplikujeme na 10 štvorcových metrov hriadky.
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.