V júni dozrieva skorá odroda čučoriedok Earlyblue. FOTO - AUTOR |
n; k neskorým - Dixi, Herbert, Burlington, Atlantic.
Prebierka plodov je pri broskyniach veľmi dôležitá. Tento úkon je vhodné spojiť s rezom, pri ktorom z koruny odstránime spolu so zbytočnými výhonkami aj časť plodov. Plody preberieme i na ponechaných konároch. Na päť až šesťročných stromoch má zostať maximálne 300 plodov. Zaštipnutím asi o tretinu skrátime tiež letorasty vysadených stromčekov, ak sú dlhšie ako 30 centimetrov.
Kríčkovej fazuli, ktorú sme vysiali v máji, dodáme krátko pred tvorbou strukov ešte jednu dávku dusíkatého hnojiva. Aplikujeme 20 až 30 gramov rýchlo pôsobiaceho dusíkatého hnojiva na štvorcový meter. Hnojíme polievaním medzi riadky vo forme živného roztoku, aby sme predišli spáleniu listov. Rastliny potom ešte opláchneme spŕškou čistej vody. Môžeme použiť aj roztok plného hnojiva, ale treba si uvedomiť, že kríčková fazuľa je citlivá na chlór.
Končí sa prvá etapa kvitnutia ruží. Aby aj neskôr kvitli bohato, odstraňujeme z nich odkvitnuté kvety aspoň s dvom až troma listami. Po reze sa rozvíjajú pevné púčiky. Čím je rez hlbší, tým neskôr budú remontantné ruže znova kvitnúť a tým dlhší bude výhonok s kvetom. Ružové kry pravidelne zalievame. Po odrezaní odkvitnutých kvetov kry prihnojíme Slovceritom, ktorý plytko zapravíme do pôdy a zavlažíme. Proti múčnatke používame tekuté fungicídy, lebo v práškovej forme väčšina zanecháva na listoch škvrny. (pav)