nemá prostriedky na vyrovnanie svojich záväzkov? N. J.
Z pohľadu vymedzenia zodpovednostných vzťahov, tak ako ich stanovuje zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník, v znení neskorších predpisov, treba rozlíšiť zodpovednosť spoločnosti ako právnickej osoby, zodpovednosť spoločníka/spoločníkov spoločnosti a konateľa prípadne konateľov spoločnosti.
Spoločnosť s ručením obmedzeným zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník za záväzky spoločnosti nezodpovedá, ručí však do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Základný rozdiel medzi zodpovednosťou a ručením je ten, že veriteľ sa môže domáhať splnenia záväzku od ručiteľa, ktorým je v danom prípade spoločník až vtedy, ak spoločnosť, ktorá nesie primárnu zodpovednosť, nesplnila svoj splatný záväzok v primeranom čase po tom, čo ju veriteľ na jeho splnenie písomne vyzval. Vo vzťahu ku konateľovi ten za záväzky spoločnosti nezodpovedá ani neručí.
Konateľ spoločnosti v zmysle príslušných ustanovení Obchodného zákonníka predovšetkým rozhoduje o obchodnom vedení spoločnosti a koná v mene spoločnosti voči tretím osobám. Všeobecná povinnosť stanovená Obchodným zákonníkom ukladá konateľom vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou, v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Zároveň je konateľ povinný zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva.
Zodpovednosť konateľa je naviazaná na porušenie jeho povinností. Konateľ v prípade porušenia zákonných, respektíve zmluvných povinností vo vzťahu k spoločnosti zodpovedá za škodu, ktorá tým spoločnosti prípadne tretím osobám vznikne.
Nárok na náhradu škody voči konateľovi môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti, a to v občianskoprávnom konaní. V prípade, ak bol na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľovi správca konkurznej podstaty.