FOTO |
e, ktorý údajne opísal svoj vlastný príbeh, sa vraj inšpiroval práve jeho útekmi z guyanskej väznice. Brunier si v prvej svetovej vojne ako sedemnásťročný vyslúžil vojnový kríž, v druhej vyznamenanie od generála Charlesa de Gaulla. Medzitým bol v roku 1923 odsúdený za vraždu a uväznený vo Francúzskej Guyane, kde strávil s prestávkami pätnásť rokov. Prvý raz sa mu podarilo utiecť do Venezuely, kde ho o niekoľko mesiacov chytili, druhý raz na začiatku druhej svetovej vojny do Mexika. Tam počul o de Gaullovej výzve na odboj a prihlásil sa do armády. Ani vyznamenanie z de Gaullových rúk ho však nezachránilo pred návratom do guyanského väzenia, odkiaľ sa dostal von až vďaka milosti udelenej v roku 1948, píšu noviny Le Parisien.
Brunier tvrdí, že bol vo väzení so Charri`erom, ktorý mu vraj jeho príbeh "ukradol". Podľa novín má Brunier po celom tele rôzne tetovania vrátane obrazu motýľa, a pripomínajú, že už v roku 1968 o Brunierovi a jeho útekoch písal Robert Hervet v knihe Sloboda prišla v Cayenne draho.
Charrri`erova kniha Motýľ z roku 1969 vyšla na celom svete v státisícových nákladoch a po štyroch rokoch bola sfilmovaná. Úlohu hlavného hrdinu stvárnil Steve
McQueen. Le Parisien pripomína, že kniha hneď po svojom vyjdení vzbudzovala pochybnosti. Známy spisovateľ detektívok Gérard de Villiers poukazoval na to, že už z obyčajného porovnania dátumov je zrejmé, že fakty nesedia. "Nie všetko je falošné, ale veľká väčšina opisovaných dobrodružstiev sa prihodila iným," povedal.
Jeden z bývalých dozorcov z guyanskej väznice zase v správe pre francúzske ministerstvo spravodlivosti v roku 1969 napísal, že Charri`ere si pripisuje dobrodružstvá, ktoré si buď vymyslel, alebo ktoré prežili iní, takže jeho rozprávanie "treba vydeliť najmenej desiatimi, aby sme sa priblížili pravde".