Na fotografii je pomník JUDr. Jána Rumanna, prvého košického župana prvej Československej republiky. Syn učiteľa z podtatranskej obce Pribylina bol povolaním advokát. Roku 1922 sa stal županom Košickej veľžupy, čo bola krátko po skončení prvej svetovej vojny a vzniku prvej Československej republiky veľmi náročná a zodpovedná funkcia. Ján Rumann sa vo svojej funkcii veľkou mierou zaslúžil o politickú a hospodársku konsolidáciu východného Slovenska. Bol výraznou osobnosťou slovenského národného života (inicioval napríklad postavenie sochy M. R. Štefánika v Košiciach) aj v národohospodárskej a politickej oblasti. A čo je iste na tie časy pozoruhodné, bol aj organizátorom športových podujatí. A ešte čosi, čo svedčí o jeho myslení. V sanatóriu v Novom Smokovci, na ktoré poskytol finančné prostriedky najmä mikulášsky podnikateľ Peter Hubka, a je známe ako Szontaghovo sanatórium, financoval prevádzku jednej postele (známa ako Rumannova posteľ) pre najchudobnejších pacientov. Kveta Dašková |
Čo konkrétne máme na mysli?
Posielajte nám fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia, robotnícke akcie), fotografie zo súkromného života, slávnostné i z práce. Zábery dedín, miest, architektúry, železničnej stanice, cintorína, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny aj zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe,
o človeku v nej.
Časové ohraničenie: dozadu, do hlbín histórie nijaké, smerom k dnešku zhruba do polovice 20. storočia.
Tu treba vysloviť dôležitú prosbu: Bez určenia KTO je na fotografii, alebo ČO fotografia zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže, prípadne bez ďalších informácií nie je fotografia či písomnosť dokumentom, nemá výpovednú hodnotu, a teda ju nemožno použiť.
Každý dokument treba očíslovať (tak, aby sa nepoškodil), a v osobitnom sprievodnom zozname uviesť k číslu popis, vysvetlivku, prípadne meno a adresu autora, ak je známy. A všetko označiť menom odosielateľa.
Ako to chceme použiť?
Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria originálnu publikáciu.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu: Piesne a iné texty.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti, svedectvá o dobe, o tých, ktorí síce nedržali kormidlo dejinných udalostí v rukách, ale boli tu, prežívali svoje malé dejiny a zároveň boli súčasťou dejín veľkých.
V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto, ale neraz aj vyhadzujú fotografie a rôzne písomnosti z čias našich prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych.
A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.