
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
STARÉ HORY - Extrémne teplé počasie v tomto období prebudilo medvede zo zimného spánku. Podľa vedeckého pracovníka Ústavu ekológie lesa SAV Miroslava Sanigu približne 250 medveďov z celkovej populácie na Slovensku je v horách a predstavujú mimoriadne nebezpečenstvo.
„Zimný spánok je pre medveďa mimoriadne dôležitý. Keď nespí, vydáva veľké množstvo energie, ale nemá čo žrať. Inak plaché zviera mení správanie a stáva sa agresívne. Ľudia by v horách mali byť mimoriadne obozretní,“ upozorňuje Saniga.
Zo siedmich pozorovaných brložísk v oblasti Starohorských a Kremnických vrchov a Veľkej Fatry spia v doline pod Šturcom iba dva medvede, z toho jedna medvedica so štyrmi mláďatami. Ostatné šelmy sa pohybujú po horách a zháňajú potravu. Saniga tvrdí, že okrem zvýšenej agresivity sa nedostatok zimného spánku, ktorý pre medveďa hnedého predstavuje okolo 120 nocí, prejavuje stratou plachosti a zmenou ďalších návykov.
„Medveď sa za normálnych okolností zvykne pohybovať hlavne v noci, momentálne je to prevažne cez deň,“ dodal.
Dôvodom zvýšeného výskytu medveďov v horách v tomto období je okrem teplého počasia aj veľké množstvo snehu, ktoré napadlo vlani v novembri. Sneh zasypal medveďom brlohy, takže ani nestihli zaľahnúť. Tie kusy, ktoré to predsa len stihli, sa koncom januára prebudili a podľa odborníkov už pravdepodobne nezaspia. Za normálnych okolností medvede opúšťajú svoje brlohy niekedy až v apríli.
Stopy medveďov Saniga zaregistroval napríklad blízko cesty smerom na Donovaly. Keďže správanie šelmy je momentálne nevyspytateľné, Saniga odporúča, aby ľudia pri stretnutí s medveďom neutekali, ale radšej vyliezli na strom. Staré medvede vážiace okolo 250 kilogramov za človekom na strom údajne nevylezú.
Okrem medveďa do zimného spánku, ktorý sa prejavuje znížením telesnej teploty až na 1 stupeň Celzia, upadajú aj jazvece, netopiere, plchy, svište a sysle.
DANIEL VRAŽDA