BRATISLAVA - Za výsmech a dehonestáciu hodnoty svojich produktov považujú predstavitelia futbalového zväzu a hokejovej extraligy odkazy manažmentu Slovenskej televízie. Tá nemieni predĺžiť končiace sa zmluvy v objeme po 25 miliónov pre futbal i hokej a namiesto tohto ročného plošného balíka navrhuje 50 000 korún za jeden prenos.
"Táto suma by nám nepokryla ani obvyklý úbytok tisícky divákov v hľadisku, ktorý vyvoláva televízny prenos. Nehovoriac o tom, že by sa o ňu delili všetky kluby extraligy," hovorí predseda Predstavenstva Pro-hokeja Maroš Krajči.
Skúsený šéf Šport Progressu Vojtech Miklós v koordinácii s predsedom futbalového zväzu Františkom Laurincom a zástupcami hokeja apelujú na verejnoprávny reflex Slovenskej televízie.
"V hokejovom Slovane si ctíme nepísanú povinnosť zabudovať do tímu dvoch Bratislavčanov, aby nás mestská verejnosť neodsudzovala, že všetko staviame na komercii. Verejnoprávna televízia by mohla do istej miery pomáhať hľadať a propagovať domáce vzory," myslí si Krajči.
Podľa vyjadrení manažmentu STV Slovenský futbalový zväz a Slovenský zväz ľadového hokeja prostredníctvom svojich marketingových partnerov (Šport Progress a Pro-Hokej) požadujú za práva vysielať domáce športové prenosy sumu, ktorá v prepočte na jeden zápas prevyšuje cenu za práva na jeden zápas MS vo futbale alebo MS v hokeji.
"Máme obojstranný záujem o spoluprácu. Hodnotenie ceny je odlišné zo strany našich partnerov i STV. Ide nám najmä o propagáciu oboch športov, nie o ich financovanie z vysielacích práv," povedal na včerajšej tlačovej besede prezident SFZ František Laurinec. Podľa šéfa Šport Progressu Vojtecha Miklósa predstava futbalového, hokejového zväzu i Pro-Hokeja o cenách za vysielacie práva vychádza z možností slovenského trhu v porovnaní s cenami medzinárodných podujatí. V návrhoch zmlúv sú aj bonusy za prekročenie sledovanosti i zníženie kontraktu za prípadnú nižšiu sledovanosť. Ak by priemerná sledovanosť hokeja či futbalu bola vyššia ako 5 %, zvýšenie by predstavovalo 2,5 milióna, pri 7% dokonca 5 miliónov korún. Ak by sledovanosť bola nižšia ako 4 %, zmluva by sa znížila o 2,5 milióna korún a pri sledovanosti pod 3 % by ju podľa návrhu futbalových a hokejových partnerov mohla STV bez uvedenia dôvodu aj vypovedať.
"Vo všetkých európskych krajinách ceny televíznych práv na vysielanie zo zápasov domácich futbalových líg niekoľkonásobne prevyšujú ceny práv za vysielanie z futbalových MS," tvrdí Miklós. Futbalisti i hokejisti sa opierajú aj o čísla sledovanosti, prenosy patria medzi najsledovanejšie na Dvojke. "Máme záujem, aby sa prenosy zo slovenských hokejových i futbalových zápasov objavovali práve na obrazovke verejnoprávnej televízie. Jej v prvom rade prislúcha vysielať prenosy z atraktívnych domácich i zahraničných športových podujatí so slovenskou účasťou. Ak by sme sa nedohodli, máme pripravené aj iné alternatívy. Prioritou je dostať oba športy na obrazovky a základným médiom pre nás je STV. Náš produkt má svoju cenu a my pod ňu nemôžeme ísť," hovorí Laurinec.
Hokejisti sa pokúšali o vysielacích právach s vedením STV rokovať už od februára. Keďže sa nedohodli, rozhodli sa pokračovať v rokovaniach aj v spolupráci s futbalovým zväzom a jeho marketingovým partnerom. Podľa Maroša Krajčiho existuje džentlmenská dohoda, podľa ktorej sa musia dohodnúť obe subjekty. Ak by sa dohodol jeden, druhý asi zmluvu o vysielacích právach nepodpíše. "Ponúkli sme STV aj návrh, že sa sami postaráme o predaj reklamného vysielacieho času, keď sa to manažmentu STV nedarí dostatočne efektívne," hovorí Krajči.
V poslednej sezóne bola priemerná sledovanosť futbalovej Corgoň ligy v STV podľa údajov Šport Progressu 4,5 % a sledovanosť hokejovej ST extraligy 6,6 %.
(ju, sita)
Trhová hodnota futbalových líg podľa Športprogressu
Slovensko 0,6
Česko 2,2
Maďarsko 1,8
Rumunsko 6,0
Poľsko 16,0
Nemecko 350,0
(sumy sú v miliónoch eur ročne)