Najznámejším a najviditeľnejším príkladom veľkého majetku, ktorý nemohol získať politik svojou prácou, je vila Elektra expremiéra Vladimíra Mečiara. Médiá sa o nej dozvedeli v roku 1999, dovtedy tvrdil, že má iba jedno auto "korzičku".
Mečiar pracoval za socializmu ako podnikový právnik, od roku 1990 je v politike. Jeho príjmy sa dajú ľahko zistiť a spočítať. Jeho manželka pracovala ako lekárka.
Z faktúr, ktoré sa objavili na verejnosti, vyplynulo, že Mečiar za rekonštrukciu Elektry zaplatil v hotovosti 41 miliónov korún podnikateľovi Jánovi Ďurišovi. Nehnuteľnosť podľa vlastných slov kúpil za päť miliónov korún. Mečiar povedal, že za rekonštrukciu zaplatil menej, ale že faktúry neskladuje a už ich nemá.
Mečiarovi peniaze v hotovosti požičal nemecký podnikateľ Peter Ziegler, čo sám potvrdil. Pôžička je na 10 rokov a Mečiar ju mal začať splácať v tomto roku. Podnikateľ povedal, že expremiérovi požičal viac ako 40 a menej ako 100 miliónov korún a dlžník mu ručí svojím majetkom.
Mečiar, ak je zmluva o pôžičke reálna, mal začať v tomto roku splácať odhadom až 800-tisíc korún mesačne.
Mesačný plat poslanca je asi 80-tisíc korún a ani ako predseda vlády nezarábal oveľa viac.
Pred prezidentskými voľbami tvrdil, že v prípade finančných problémov mu pomôžu deti. Tie krátko po jeho odchode z funkcie premiéra investovali viac ako 100 miliónov korún do nehnuteľností, najmä hotelov.
Poslanec Robert Madej povedal, že súd bude skúmať výšku príjmov, v prípade pôžičky či dedičstva aj to, či je reálne. "Je len na súde, nakoľko bude dôkazy o získaní majetku považovať za vierohodné."
Problém môže mať aj Palacka
Problém vysvetliť pôvod majetku by mal možno aj exminister dopravy a bývalý hlavný pokladník SDKÚ Gabriel Palacka. Ten sa stal v roku 2001 majiteľom bytu v hodnote asi sedem miliónov korún.
Palacka pracoval po ukončení vysokej školy ako analytik na železnici, v rokoch 1992 - 1994 bol manažérom a odborným konzultantom firmy M.E.S.A.10, počas Moravčíkovej vlády bol štátnym tajomníkom ministerstva privatizácie, od roku 1994 pôsobil v parlamente ako poslanec. Ministrom dopravy Dzurindovho kabinetu bol necelý rok. Predstavitelia M.E.S.A.10 tvrdia, že išlo o málo zárobkovú organizáciu.
Ak by sme teda rozpočítali sedemmiliónovú hodnotu bytu na čas Palackovho aktívneho pôsobenia v politike, musel by si od marca 1994 do roku 2001 odkladať vyše 78-tisíc korún mesačne.
Plat štátneho tajomníka bol v roku 1994 maximálne 30-tisíc korún, plat poslanca okolo roku 2000 bol asi 50-tisíc korún, plat ministra bol približne rovnaký. Exminister v čase kúpy bytu povedal: "Môj jediný príjem je poslanecký. Neberiem za prácu pokladníka v SDKÚ žiadny plat."
Palacka už byt predal. (rk)
Čo je v zákone o pôvode majetku
* zákon sa vzťahuje na fyzické a právnické osoby,
* ak má orgán verejnej moci podozrenie, že majetok osoby bol nadobudnutý z nelegálnych príjmov, je to povinný oznámiť finančnej polícii,
* finančná polícia prijíma oznámenia fyzických i právnických osôb ako oznamovateľov,
* z oznámenia musí byť zrejmé, kto ho podáva, akej veci sa týka, proti ktorej osobe smeruje a čo sa oznamuje. Oznámenie musí byť podpísané a ak ho podá právnická osoba, musí mať aj pečiatku,
* finančná polícia buď z vlastného podnetu, alebo na základe oznámenia preskúma nadobudnuté príjmy,
* finančná polícia podá prokurátorovi podnet na podanie návrhu na začatie konania, ak zistí, že majetok osoby presahuje jej legálny príjmy najmenej o 1000-násobok minimálnej mzdy, čo je teraz približne 6,5 milióna korún,
* prokurátor požiada osobu označenú v podnete, aby vysvetlila alebo predložila dôkazy, ako nadobudla majetok,
* ak prokurátor pred súdom preukáže rozdiel vo výške minimálne 1000-násobku minimálnej mzdy medzi preukázateľnými príjmami a jeho skutočným majetkom a súd povie, že tento majetkový rozdiel vznikol z nelegálnych príjmov, majetok prepadne v prospech štátu.
(sp)