BRATISLAVA - Ľudia, ktorí nedokážu preukázať príjmy, za ktoré nadobudli svoj majetok, sa môžu už od septembra tohto roku ocitnúť vo veľkých problémoch. Štát im bude môcť majetok zobrať, ak bude jeho hodnota najmenej o 6,5 milióna korún vyššia ako ich legálne príjmy.
Poslanci včera schválili zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý minister spravodlivosti Daniel Lipšic označil za "dôležitý pre boj proti korupcii a kriminalite". Spokojný bol aj jeden z predkladateľov, predseda Smeru Robert Fico.
Za zákon hlasovalo 114 poslancov zo 144 prítomných. Väčšina poslancov HZDS ako jediného klubu sa hlasovania zdržala, Vladimír Mečiar nebol prítomný. Poslanec HZDS Ján Cuper povedal, že "ide o primitívnu ficovinu" a agendu na získavanie voličov. "Iba zavedieme medzi ľudí udavačstvo," hovoril.
Pôvodný návrh zákona sa ešte menil, aby prešiel aj v kluboch vládnej koalície. Niektorí poslanci koalície si napriek tomu v kuloároch posťažovali, že hlasovali politicky.
Jirko Malchárek z ANO povedal, že zákon je správne nastavený a človek musí za nelegálne získaný majetok znášať aj dôsledky. Poslanec SDKÚ Peter Miššík povedal, že zákon je potrebný, "ako právnik však hovorím, že má viacero úskalí".
Šéf ústavnoprávneho výboru Ján Drgonec, ktorý nedávno opustil ANO, považuje zákon za absolútne neprijateľný. Podľa neho finančná polícia získa právomoci nad rámec akéhokoľvek civilizačného štandardu. "Rovno vyhlásme novodobú diktatúru," povedal. Keby sa uplatňovali zákony, tak mnohé veci by sa vyriešili na základe trestných kódexov a "nemuseli by sme predstierať riešenia".
Najväčší spor v zákone sa totiž viedol o to, kto bude mať na súde "dôkazné bremeno". Fico tvrdil, že ak zostane na štáte, zákon nemá význam. V schválenej verzii zákona je rozdelené medzi prokurátora a podozrivého.