Bývalí zamestnanci firmy včera mali dôvod na radosť: súd neuznal výpovede a spoločnosti prikázali uhradiť ich ušlú mzdu. FOTO - SME JÁN KROŠLÁK
RUŽOMBEROK - Víťazstvo robotníka Jozefa Daniša a jeho štyroch kolegov v súdnom spore s nadnárodným papierenským gigantom Mondi Business Paper SCP v Ružomberku vyjde Mondi na milióni korún a môže mu poškodiť jeho medzinárodnú reputáciu.
Po vyhlásení sudcu, že Mondi nemalo právo vyhodiť svojich zamestnancov, sa v súdnej sieni ozval potlesk a ľudia sa objímali. To všetko pred kamerami rakúskej štátnej televízie ORF, ktorá o slovenských vzbúrencoch nakrútila aj krátky dokument.
Odmietli dohodu
Po víťazstve majiteľov pozemkov pod Kiu nad štátom a víťazstve obyvateľov banskobystrického sídliska Radvaň nad firmou Shell je to už tretie víťazstvo občianskeho vzdoru za posledné dva roky na Slovensku.
Všetkých piatich Ružomberčanov, ktorí si získali podporu a sympatie nemeckých, rakúskych, ale aj britských kolegov, musí Mondi prijať späť do práce a uhradiť im ušlú mzdu. Včerajší rozsudok Okresného súdu v Ružomberku ešte nie je právoplatný, ale šéf vzbúrencov Daniš si už včera podal žiadosť o prijatie do zamestnania. Návrat však môže byť problematický, lebo Mondi údajne zrušilo ich pracovné miesta.
Prekvapenie priniesol už úvod včerajšieho súdneho pojednávania, keď spoločnosť Mondi nečakane ponúkla robotníkom mimosúdnu dohodu. Podľa advokáta Ružomberčanov, člena Nadácie Charta '77 Andreja Šabíka, Mondi ponúkli každému dvojnásobok, teda okolo 450- až 480-tisíc korún brutto, ak stiahnu žalobu. Robotníci to neprijali. "Nemohli sme to prijať. To by sme si napľuli sami do tváre a aj všetkým, ktorí nás podporovali," reagoval Daniš. Zástupcovia firmy rozhodnutie súdu nekomentovali.
Späť do práce
Vedenie Mondi v polovici septembra minulého roka na hodinu vyhodilo piatich pracovníkov za to, že protestovali proti výške miezd a údajne poskytovali médiám nepravdivé informácie o mzdách v podniku, čím poškodili dobré meno spoločnosti. Neskôr si vyhodení založili vlastnú odborovú organizáciu OZ Papier, ktorú dodnes Mondi neuznalo. V priebehu súdneho sporu mali piati bývalí zamestnanci na čele s Danišom zakázaný vstup do fabriky, ich fotografie potupne viseli na niektorých vrátniciach a niekoľko mesiacov už žili ich rodiny na dlh alebo z úspor.
"Konečne sa to skončilo. Už sme nemali peniaze. Muž si našiel robotu na dva týždne a zariadili mu, aby ho vyhodili," povedala manželka jedného z prepustených Jana Krnčanová.
Jozef Krnčan, ktorému sa ako jedinému z petičného výboru podarilo po štyroch mesiacoch zamestnať, si pred súdnou sieňou spomína: "Je nádherné, že sme vyhrali. Pamätám si, ako nám odkazovali z vedenia, že si už nikdy v Ružomberku nenájdeme zamestnanie a budeme chodiť kanálmi."