KOŠICE - Poslanec Národnej rady sa nemôže domáhať toho, aby hlasovanie o uznesení, ktorým sa parlament vyjadrí k odpovedi na interpeláciu, ak ju poslanec nepovažuje za uspokojivú, bolo spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Ústavný súd tak včera sčasti vyhovel minuloročnej žiadosti vlády, aby preskúmal ústavnosť rokovacieho poriadku.
Podľa súdu je možné hlasovanie o dôvere spojiť s hlasovaním o odpovedi na interpeláciu len na návrh vlády, nikoho iného.
V praxi to bude vyzerať tak, že ak niektorý z poslancov navrhne pri interpeláciách spojiť hlasovanie o uznesení s vyslovením dôvery, predseda parlamentu Pavol Hrušovský nedá o takomto návrhu hlasovať. Hrušovský je presvedčený, že po verdikte súdu tento problém prestane traumatizovať politickú scénu.
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová, ktorá navrhovala spojiť hlasovanie o spokojnosti s odpoveďou ministra školstva s hlasovaním o jeho dôvere, si však myslí, že ústava jej to umožňuje. Domnieva sa, že poslanec má aj po tomto výroku Ústavného súdu právo spojiť hlasovanie o dôvere členovi vlády s odpoveďou na interpeláciu. (tasr, sita, r)