Ústav pamäti národa bude musieť poskytnúť originál spisu súdnemu znalcovi na žiadosť súkromnej osoby, ktorá chce dokázať, že jej podpis je falošný. Za túto zmenu hlasovalo 91 poslancov, väčšinou z opozície, ale aj vládne strany ANO a SDKÚ. Iba Jozef Heriban z ANO a Ferdinand Devínsky a Ján Rusnák z SDKÚ sa zdržali.
SMK a väčšina poslancov KDH bola proti, okrem poslanca Františka Mikloška z KDH, ktorý bol za.
Heriban v rozprave povedal, že súčasný stav umožňoval každému, aby sa bránil. Nepáči sa mu, že z ústavu môžu takto odchádzať celé spisy.
Predseda výboru pre ľudské práva László Nagy z SMK, ktorý bol zásadne proti prijatiu zákona, hovorí, že poslanci prijali legislatívny nezmysel. Zákon je totiž podľa neho v rozpore so zákonom o pamäti národa, so zákonom o archívnictve a aj so zákonom o ochrane osobných údajov. Ak totiž pôjde originál spisu celý znalcovi, ten sa oboznámi aj s údajmi, ktoré bežne ÚPN vyčierňuje. V origináli sa však nič vyčierniť nemôže.
Nagy sa obáva, čo sa stane, ak stovky dokumentov opustia "dobre strážené archívy ÚPN". Dokumenty podľa neho treba zachovať pre budúce generácie, aby sa už nikdy história ŠtB neopakovala.
Nagy hovorí, že je ešte možnosť, že novela platiť nebude - ak ju nepodpíše prezident, prípadne jej účinnosť pozastaví Ústavný súd, keby sa naň obrátilo minimálne 30 poslancov.
Za novelu hlasoval aj predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák, ktorý bol pôvodne proti tomu v čase, keď Banáš návrh predstavil. Včera svoje hlasovanie zdôvodnil, nech sa ukáže pravda o podpisoch.
Predseda správnej rady ústavu Ján Langoš s prijatím zmeny nesúhlasil. Platiť by mala od 1. augusta. (mož)