sa riadi zákonom o rodine z roku 1963!“ hovorí pedagóg a psychoterapeut Ján Gabura.
Vinu za to na seba hádžu dve ministerstvá. Ministerstvo rodiny tvrdí, že novelu zákona chce už dlho, ale má zviazané ruky, lebo jeho príprava je mimo neho. „Je to vec ministerstva spravodlivosti, je tam priveľa občianskoprávnych úprav mimo našich kompetencií,“ hovorí štátna tajomníčka Edit Bauer. „V zákone sú veci, ktoré patria do múzea. A nie je tam zapracovaný medzinárodný dohovor o právach dieťaťa.“
Rezort spravodlivosti si zase myslí, že ministerstvo práce mohlo dávno zmeniť zákon čiastkovými novelami. „Dávno to mali urobiť,“ povedal Daniel Lipšic z ministerstva.
Mnohí odborníci hovoria, že dôvodom sú aj skostnatené názory, ktoré v súvislosti s rodinou presadzujú kresťanskí demokrati z vedenia rezortu spravodlivosti. „Je tam evidentná snaha zakonzervovať tu tradičné rodinné normy,“ hovorí šéf sekcie rodiny ministerstva práce Peter Gurá.
Situáciu kritizuje aj tretí sektor. Na zastarané klauzuly o výživnom doplácajú stovky detí, pri výchove ktorých sa rodič nemôže domôcť vyplácania alimentov od bývalého partnera. Zastarané je aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - vo svete existujú rôzne modernejšie prístupy, ako riešiť ekonomické súžitie muža a ženy.
(ru)