Iránci budú o prezidentovi po prvýkrát v histórii rozhodovať až v 2. kole. FOTO- REUTERS
Ešte nikdy neboli iránske prezidentské voľby také dramatické. A nielen preto, že sa prvýkrát v histórii koná druhé slovo. Nikto nečakal, že proti favoritovi Akbarovi Hašemí Rafsandžánímu sa postaví outsider Mahmúd Ahmadínedžád.
Prekvapením bolo aj, to že do druhého kola nepostúpil ani jeden reformátor, a tak budú voľby bojom medzi viac a menej zarytým konzervatívcom.
Reformátori stratili nádej, že niečo zvrátia upozorňovaním na volebné nezrovnalosti, a rozhodli sa podporiť exprezidenta Rafsandžáního. Je síce blízky najvyššiemu duchovenstvu, napriek tomu sa snaží zachovávať centristické pozície.
Jeho nečakaný súper, starosta Teheránu Mahmúd Ahmadínedžád, má povesť ultrakonzervatívca. V Iráne koluje vtip, že v prípade jeho víťazstva bude nosenie hidžábu (zákonom predpísané zahaľovanie žien) platiť aj pre mužov.
Reformátori počítali, že jeden z ich kandidátov - Mustafa Moin či Mehdi Karrubí - postúpi do druhého kola. Karrubí však skončil až tretí a podobne ako Moin proti výsledkom volieb protestoval. Volebná komisia sa síce rozhodla preveriť náhodne vybraných 40 volebných okrskov, ale to bolo zanedbateľné percento. Žiadne porušenie zákona nenašla. Včera pre podozrenia z volebných nezrovnalostí zatkli 26 ľudí.
Demokrati obviňujú Radu Strážcov islamskej revolúcie, orgán zložený z duchovných, ktorý okrem iného schvaľuje výsledky volieb, z manipulácie s hlasmi v prospech Ahmadínedžáda. Údajne utratili milióny dolárov na mobilizáciu 300-tisíc členov islamských družín, ktorí ho volili.
K reformátorom sa pridali aj niektorí konzervatívci. Podporu Rafsandžánímu nečakane vyslovil aj jeden z neúspešných prezidentských kandidátov Muhammad Kalibaf.
Rafsandžání žiada voličov, aby mu pomohli svojimi hlasmi v boji proti "extrémistom". Reformátori varujú, že ak vyhrá Ahmadínedžád, môžu sa dostať k moci "nebezpečné vojenské, antidemokratické sily".
Podľa analytikov je favoritom druhého kola Rafsandžání. Očakáva sa volebná účasť okolo 60 percent. Nízka účasť by vyhovovala konzervatívcom.
Pomocou internetu sa po celom Iráne utvárajú skupiny agitujúce za Rafsandžáního. Rozdávajú, napríklad, malú nálepku s menom Hašemí, ktorú si vodiči lepia na okná áut. Na druhej strane sa v Teheráne začali šíriť informácie diskreditujúce exprezidenta. V neprospech Rafsandžáního hrá vek. Je o vyše 20 rokov starší ako jeho protikandidát.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME