Portugalské a talianske rozpočty vyšetruje Európska komisia. Taliansky premiér Silvio Berlusconi (vpravo) komisii odkázal, že v rozpočte nevidí žiadny problém. Šéf komisie Jose Manuel Barroso je v nepríjemnej situácii: Portugalsko zle odhadovalo svoju ekonomiku v čase, keď bol on šéfom vlády. FOTO - REUTERS |
BRUSEL - Portugalsko je po Taliansku druhým členským štátom, ktorý musí predstaviteľom Európskej komisie vysvetľovať prehrešky v rozpočtových pravidlách. Komisári odovzdajú Lisabonu varovanie, že jeho rozpočtový deficit tento rok dvojnásobne prekročí povolenú hranicu troch percent hrubého domáceho produktu a nad limitom zostane pravdepodobne aj ďalšie dva roky. Vyšetrovanie je prvou časťou európskej procedúry pre rozpočtové schodky a Portugalsko zaväzuje do určeného termínu priviesť svoj deficit do povolených hraníc.
Správa Európskej komisie označila portugalskú rozpočtovú biedu sčasti za výsledok príliš optimistických rozpočtových plánov a prognóz ekonomického rastu v minulosti, keď vláde v Lisabone predsedal súčasný šéf komisie Jose Manuel Barroso. "Rozpočtové plány boli opakovane postavené na príliš optimistických predpokladoch rastu HDP, ktoré prispeli k výraznému zhoršeniu v rozpočtovom hospodárení," povedal pre Reuters zdroj z Európskej komisie, ktorý vychádzal z jej správy adresovanej Lisabonu.
Členské štáty únie zaväzuje na dodržiavanie rozpočtových pravidiel Pakt stability a rastu, prijatý v roku 1997 na ochranu jednotnej meny euro pred príliš rozhadzovačnými vládami. Po tlaku ďalších previnilcov - Nemecka a Francúzska sa výklad paktu a stability v marci tohto roku zmiernil a dovolil krajinám vyhnúť sa plneniu pravidiel za určitých okolností, napríklad pri hospodárskej recesii. Procedúra teoreticky môže viesť k vysokej pokute. EÚ však nikdy podobne drastické nástroje neprijala, hoci Nemecko a Francúzsko opakovane prekračovali povolené hranice.
Talianov začala komisia vyšetrovať už začiatkom júna, no od premiéra Silvia Berlusconiho si vypočula ostrú odpoveď, že s talianskym rozpočtom sa nedeje nič zlé. Taliansky denník La Repubblica včera citoval dokument Európskej únie, ktorý odpoveď Ríma jednoznačne odmieta. Dokument vraj popiera, že by bol taliansky rozpočet v deficite iba "výnimočne a dočasne" a označuje ho za výsledok dlhého obdobia s nízkym ekonomickým rastom. EÚ podľa La Repubblicy neuznáva talianske argumenty, podľa ktorých deficit súvisí s "vážnou recesiou ekonomík". Talianske hospodárstvo sa do recesie prepadlo až v poslednom štvrťroku 2004. Rozpočtové pravidlá porušil Rím v rokoch 2003 aj 2004 a pravdepodobne to tak zostane tento aj na budúci rok. Talianska ekonomika pritom v druhom štvrťroku tohto roku klesla o 0,5 percenta, v prvom o 0,4 percenta. (reuters, jj)