Napríklad Popradčania k 14. júnu na dani splatili vyše 17 miliónov korún a ďalších 20 mesto očakáva, povedal hlavný ekonóm mesta Pavel Miškovský. Daň pritom nezvýšilo.
Prievidza daň "vyrubila" v celkovej výške 34,5 milióna korún. "Teda to je suma, ktorá by sa mala vyzbierať," vysvetľuje hovorkyňa mesta Ivona Vojtášová. Keďže dosiaľ všetky daňové priznania nespracovali, k 21. júnu podľa nej mesto získalo 17,8 milióna. Zvyšok očakávajú.
Lučencu k 20. júnu daň vyniesla 11,3 milióna korún, za rok to podľa predpokladov bude asi 20 miliónov. Kežmarok ku koncu mája zinkasoval takmer päť miliónov korún, do konca roka k nim má pribudnúť čosi viac ako osem miliónov.
Lukáčovce v okrese Nitra podľa starostu Mariána Lukáčika dosiaľ na dani vybrali približne pol milióna a "do konca roka predpokladáme výber ďalších približne 800-tisíc". Ak by to tak bolo, starosta tvrdí, že oproti vlaňajšku by daň vyniesla približne o 20 percent viac.
Výnos dane z nehnuteľností je príjmom obecného rozpočtu, o tom, čo s ním, rozhodne obecné zastupiteľstvo. Predstavitelia obcí sa zastrájajú, že rozhodnú v prospech občanov, to však neznamená, že daňovníci rozhodnutie nemôžu ovplyvniť. Urobiť to môžu "prostredníctvom poslancov, ktorých si zvolili", hovorí vedúci ekonóm Kežmarku Miroslav Karpiš.
Vojtášová dodáva, že aj rokovania zastupiteľstva sú verejné, "občan teda má možnosť získať spätnú väzbu", ako jeho poslanec hlasoval. Môžu i pripomienkovať návrh rozpočtu, s ktorým sa môžu oboznámiť vždy 15 dní pred tým, ako ho zastupiteľstvo prerokuje, pripomína Lukáčik.
Niektoré obce už majú použitie výnosu naplánované. Jelenec v Nitrianskom okrese podľa starostu Ladislava Púchovského takmer dva milióny korún, ktoré mu daň má vyniesť, použije na ďalšiu výstavbu kanalizácie, chodníka na miestnom cintoríne a na opravu ciest v obci.