BRATISLAVA – Ľudia rovnakého pohlavia sa na Slovensku nebudú rozhodnúť pre registrované partnerstvo. Parlament včera návrh zákona zamietol. Ani keby návrh schválil, zákon by homosexuálov neoprávňoval na adopciu detí, umelé oplodnenie či cirkevný sobáš.
Dva dni po schválení vyhlásenia KDH o ochrane tradičných hodnôt poslanci potvrdili, že v niektorých postojoch nebudú nasledovať štáty Európskej únie. Tam sa čoraz častejšie prijímajú zákony, ktoré zavádzajú rovnoprávnosť homosexuálneho partnerstva s tradičným typom manželstva.
Európsky parlament vyzýva aj budúcich členov únie, aby zamedzili akémukoľvek druhu diskriminácie, teda aj diskriminácii pre sexuálnu orientáciu.
Predkladateľ zákona Milan Ištván z SDĽ je presvedčený, že životné partnerstvo je v Európe trendom, ale fakt je taký, že „slovenskí, katolícki, demagogickí politici“ túto skutočnosť odmietajú pochopiť a vysvetľujú si ju svojsky.
Návrh zákona na Slovensku pred parlamentom odmietla aj vláda všetkými hlasmi. Vládni právnici argumentovali, že prijatie zákona by si vyžiadalo novelizáciu ďalších viac ako 30 právnych predpisov.
Morálne výhrady vyslovil minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, podľa ktorého by prijatie zákona viedlo k znehodnocovaniu rodiny. „Na Slovensku nikdy nebude existovať vláda, ktorá by takýto zákon prijala. A pokiaľ by existovala, povedie Slovensko k úpadku.“
Predkladateľ zákona poslanec Milan Ištván z SDĽ obvinil štát, že prehliada homosexuálnu menšinu: „Väčšina poslancov nemá žiadnu predstavu ako homosexuálne páry žijú. Aké majú radosti a starosti a aký majú vzťah k úradom. Na to, na čo heterosexuálny pár potrebuje jednu pečiatku, jednu zmluvu, homosexuáli ich potrebujú niekoľko, aby svoj vzťah upravili.“
Ištván pripomenul, že už pri Zákonníku práce neprešlo ustanovenie o zamedzení diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch pre sexuálnu orientáciu. „Keď budeme chcieť vstúpiť do Európskej únie, budeme to musieť v našej legislatíve rešpektovať. Dúfam, že budúci parlament bude tolerantnejší a proeurópskejší.“
Z 84 prítomných bolo proti návrhu zákona 53 poslancov. Opačný názor zastávali zväčša poslanci ľavice, niektorí nezávislí, ale aj poslanci z klubu SDK T. Galbavý, P. Kresák a V. Bajan.