Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Kofi Annan vyzval vo štvrtok účastníkov všetkých vojnových konfliktov a znepriatelené strany na celom svete, aby si uctili olympijskú myšlienku a počas trvania ZOH 2002 v Salt Lake City (8. - 24. februára) zložili zbrane. Mier by mal podľa neho začať už týždeň pred začiatkom ZOH a trvať až do ich konca.
„Najbližšie týždne by sme sa mali všetci inšpirovať pokojom olympijského ohňa a zbrane by mali mlčať,“ uviedol Kofi Annan. (tasr)
Olympionici USA majú obavy z dopingových testov
Takmer 40 percent olympionikov USA má obavy z dopingových testov, hoci neužívajú nijaké zakázané látky, a rovnaké percento má tiež pochybnosti o schopnostiach usvedčiť z previnenia ozajstných podvodníkov. Vyplýva to z výskumu Antidopingovej agentúry USA, ktorá zisťovala postoj viac ako 700 amerických športovcov. Až 91 percent športovcov sa vyjadrilo, že by neužili nič zakázané, aj keby vedeli, že väčšina ich súperov tak robí. Osemdesiatjeden percent by neporušilo antidopingové smernice ani v takom prípade, keby vedeli, že užitie zakázanej látky by im garantovalo zisk zlatej medaily na olympijských hrách alebo majstrovstvách sveta. Spomedzi respondentov až 84 % zdôvodnilo neužitie zakázaných prostriedkov tým, že by išlo o podvod, 79 % to zdôvodňovalo aj obavou o svoje zdravie. (sita)
Al-Huneidi nebude prvým Kuvajťanom na ZOH
Bashar Al-Huneidi sa chcel stať prvým Kuvajťanom, ktorý sa predstaví na zimných olympijských hrách. Do Salt Lake City však napokon nepocestuje, hoci sa zúčastnil v tejto sezóne na dvanástich FIS pretekoch v zjazdovom lyžovaní. Tridsaťdeväťročný Kuvajťan, ktorý jazdí obrovské slalomy, však nezískal dostatočný počet FIS bodov, znamenajúcich vstupenku do Salt Lake City. „Olympizmus je filozofiou založenou na mieri a priateľstve. Táto filozofia však nie je úplne naplnená, pretože kritériá znevýhodňujú športovcov z malých krajín,“ povedal Al-Huneidi. Kuvajťan sa olympijskou myšlienkou nadchol počas rekreačného lyžovania v Squaw Valley, keď zistil, že na ZOH 1960 v tomto kalifornskom stredisku súťažil aj športovec z Libanonu. „Povedal som si: ak mohol na ZOH súťažiť Libanončan, prečo by som nemohol aj ja?“ V roku 1996 sa zúčastnil na Ázijských hrách a pred rokom štartoval aj na majstrovstvách sveta v St. Antone.
(sita)