* Výstavu Rie Kmeťovej s názvom Best of „Riality“ včera otvorili v bratislavskej galérii Buryzone. Ako viaczmyselný názov napovedá, autorka sa snaží svojím dielom ukázať svoje vnímanie reality. Ako uviedla kurátorka galérie Mária Rišková, súčasťou výstavy je viacero inštalácií, fotografií a koláží.
Cez rôzne zrkadlá a fólie môžu návštevníci skreslene vidieť zábery z televíznej obrazovky. Autorka tu tiež vystaví prepisovacie papiere, ktoré používal ešte jej otec. Spolu s nimi tu bude inštalovaný aj starý písací stroj, na ktorom texty viditeľné „na kopirákoch“ písal. Kmeťová pripravila aj tri väčšie koláže, ktoré sú štýlom podobné fotografiám z televíznej obrazovky. V priestoroch galérie bude znieť rozhovor autorky s kurátorkou zmixovaný s hudbou od Marka Piačeka. Výstava potrvá do 21. februára, nahradí ju prezentácia zahraničných fotografov Out of Garbage.
* Netradičný pohľad na svet zvierat poskytuje v Bratislave výstava ilustrácií z 20 krajín sveta s názvom Fantastická zoológia alebo mytológia súčasného sveta.
Kolekcia výtvarných zobrazení príbehov z ríše zvierat vznikla na pracovnom seminári Workshop UNESCO-BIB Albína Brunovského počas vlaňajšieho Bienále ilustrácií Bratislava. Podľa slov vedúceho seminárov ilustrátora Dušana Kállaya mladí umelci vytvárali diela napríklad kombináciou názvov ako okuliarnik sťahovavý a vymýšľaním príbehov k nim. Účastníčku Andreu Petrlik Huseinovičovú z Chorvátska seminár podnietil vyrozprávať vlastný príbeh o strate rodičov a nájdení priateľov medzi zvieratami. Obrázková kniha, pri ktorej tvorbe využila kresby zo seminára, vyšla koncom minulého roku v Záhrebe s názvom The blue sky.
„Ilustrácie budú v Bratislave vystavené do 3. marca.
TRNAVA
* Výstavu takmer 300 pastelov, kresieb tušom, ceruzou, atramentom a niekoľkých olejov z tvorby františkánskeho kňaza, akademického maliara Teodora Tekela sprístupnili tento týždeň v trnavskej Galérii Jána Koniarka.
Medzi vystavenými dielami nechýbajú ani pastely na novinovom papieri, ktoré najlepšie dokumentujú chudobu kňaza, ktorý v Trnave prežil celé štvrťstoročie a zomrel v biede v roku 1975. Žiak profesora Maxa Švabinského na pražskej Akadémii výtvarných umení Teodor Tekel prvé diela vystavoval v Prahe v roku 1931. Po skončení akadémie sa vrátil na Slovensko, kde sa kontaktoval s Alexym, Benkom, Fullom či Bazovským, napriek tomu bol považovaný za „osamelého pútnika.“ Svoju prvú samostatnú výstavu pripravil v roku 1968, potom boli jeho diela vystavené až v roku 1990. Zdrojom inšpirácie pre Tekela boli postavy a výjavy z Biblie.
Galéria Jána Koniarka v Trnave vlastní viac ako 2500 Tekelových diel, ďalšie má komunita františkánov, ale aj viacerí súkromní zberatelia. Jeden z nich plánuje postaviť ako súkromnú investíciu galériu venovanú dielu Teodora Tekela na Michalskej ulici v Trnave. Po kňazovi a v minulosti nedocenenom maliarovi Tekelovi je v Trnave pomenovaná jedna z ulíc.
MOČENOK
* Vyše štyristo tanečníkov zo Slovenska a Česka sa dnes predstaví na IX. ročníku festivalu moderného tanca Jednoducho tanec 2002 v Močenku v okrese Šaľa. Ako informoval organizátor festivalu Bohuš Kadúc, súťaž sa koná pod záštitou Slovenskej tanečnej organizácie disciplín IDO a v močenskom kultúrnom dome sa v kategóriách jednotlivcov i dvojíc predstavia deti, juniori a dospelí. Výsledky z Močenka sa zároveň započítavajú do 1. kola Slovenského pohára.
O tom, že moderný tanec má v Močenku pevné zázemie svedčia aj vynikajúce výsledky zverencov B. Kadúca v minulom roku. Patrik Pétera získal titul majstra Európy a tanečná skupina Jump! a Jumping si priniesla z majstrovstiev sveta v poľskom Štetíne strieborné medaily. Navyše ďalší tanečníci z Močenka sa môžu popýšiť štyrmi zlatými, deviatimi striebornými a piatimi bronzovými medailami z vlaňajších majstrovstiev Slovenska.
MARTIN
* Výstavu Ján Kollár - básnik a vedec, kňaz Slovanstva, hlásateľ slobody národov - sprístupnili v priestoroch Slovenského národného literárneho múzea v Martine. Je súčasťou spomienkových podujatí pri príležitosti 150. výročia úmrtia tejto významnej osobnosti slovenského, ale aj českého národa. Na početných origináloch a kópiách dokumentov a fotografiách približuje výstava ucelenú biografiu J. Kollára a jeho pôsobenie doma i v zahraničí. Medzi knižné unikáty patrí vystavené prvé vydanie Slávy dcery z roku 1824 z knižnice Karola Kuzmányho. Návštevníci sa na výstave môžu oboznámiť aj so zachovanými rukopismi Kollárových kázní, korešpondenciou s Martinom Hamuljakom, Ľudovítom Štúrom, ale tiež s málo známym Kollárovým projektom reorganizácie školstva. Po prvý raz pracovníci múzea verejnosti predstavujú aj olejomaľby z obdobia jeho svadby s Friderikou Schmidtovou z roku 1835, aj ďalšie portréty, rytiny a busty od popredných slovenských výtvarníkov.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
* Galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši vystavuje maľby a kresby Zola Palugyaya v koncepcii PhDr. K. Malináka. Výstava potrvá v malej sieni do 17. marca.
PREŠOV
* V celom kresťanskom svete sa 2. februára pripomína pamiatka obetovania Ježiša Krista v chráme. Vo východnom obrade sa tento sviatok nazýva Stretnutie Pána. Pripomíname si udalosť, keď Mária s Jozefom na 40. deň po narodení Ježiša prinášajú ho do chrámu a starec Simeon spieva chválospev: „Teraz prepustíš Pane svojho služobníka…“ a označuje Ježiša ako Spasiteľa všetkých národov a „Svetlom na osvietenie pohanov“. Na pamiatku tejto udalosti kňazi v tento deň pri bohoslužbách svätia sviece nazývané aj hromničky.
Svätý otec Ján Pavol II. ustanovil, aby sa tento sviatok slávil aj ako deň zasväteného života. Pri tejto príležitosti sa v Prešove stretne biskup Mons. Ján Hirka s rehoľníkmi a rehoľnicami prešovského biskupstva. Slávnosť, ktorá sa bude niesť v znamení spomienky na nedávno blahorečených mučeníkov gréckokatolíckej cirkvi biskupa Pavla Petra Gojdiča, OSBM a Metoda Dominika Trčku, CSsR., ktorí obidvaja boli členmi rehoľných komunít, sa začne sv. liturgiou v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa o 8.00 h, pri ktorej otec biskup posvätí sviece. O 10. hodine v aule Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty PU v Prešove zástupcovia jednotlivých reholí predstavia svoje rehoľné spoločenstvo a oboznámia prítomných ako konkrétne chce ich rehoľa šíriť svoju charizmu v súčasnosti. Duchovný program pripravia aj bohoslovci prešovského gréckokatolíckeho seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča. Stretnutie sa zakončí spoločným obedom v biskupskej rezidencii.